Haydi Başbakan, Türkiye nükleer istemiyor!

Yorum ekle
Haber - 12 Aralık, 2011
Türkiye, Rusya’yla imzaladığı nükleer santral anlaşmasını, herhangi bir maddi yükümlülük altına girmeden iptal etme hakkına sahip!

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan eğer isterse, Türk halkına 13 Aralık'ta, en anlamlı yeni yıl hediyesini verebilir. Nasıl mı?

Türkiye'nin Rusya ile yaptığı anlaşmaya göre, Rusya, yarına kadar nükleer santralin inşaasına başlamak için gerekli tüm belgeleri hazırlamalı; sonra da izinleri, lisansları ve onayları almalı. Eğer bu olmazsa Rusya'ya yapılan arazi tahsisi, Türkiye tarafından herhangi bir yükümlülük olmaksızın feshedilebilir.

13 Aralık tarihine kadar Rusya'nın sunması gereken en önemli belge, 'Ön Güvenlik Analiz Raporu'. Bu rapora bir de, 1976 senesinde, 35 sene önce tahsis edilen yer lisansının verilmesinden sonra elde edilen yeni verilerin eklenmesi gerekiyor.

Yer lisansı verilirken Ecemiş fay hattı daha keşfedilmemişti. Acaba Ruslar yeni sismik araştırmayı yaptılar mı dersiniz?

Başbakan yarın, Türk halkının %64'nün istemediği, dünyadaki gelişmiş ülkelerin teker teker sırtını döndüğü nükleer enerjiye ve Rus teknolojisine 'Hayır' diyebilir. Türkiye'nin gelecek kuşaklarına temiz, sağlıklı ve radyasyonsuz bir gelecek temin edebilir.

Harekete geçin!

Nükleersiz bir Türkiye için internet eylemimize katılın.

Kategoriler