İklim Deterjanı – Yepyeni ‘Yeşilmatik’!

Haber - 2 Ağustos, 2007
İklim değişikliği artık resmi olarak “IN”! Küresel ısınma bir trend haline geldi. Pop yıldızları, ünlüler, ve kamera karşısına geçen hemen herkes modaya uyarak, küresel ısınmadan ya da iklim değişikliğinden bahsediyorlar. Tek bir gün geçmiyor ki, büyük şirketlerden biri yeşil bir açıklama yapmasın. Durumun ciddiyetine rağmen, bazı şirketler hala iklim değişikliğinin yalan olduğunu iddia ediyorlar.

İklim Deterjanı - Yeşilmatik 2.0. Basit, ucuz ve kökten bir değişiklik gerektirmez - Büyük şirketler için idealdir!

'Live Earth' iklim değişikliği konusunda büyük ölçekli farkındalık geliştirmeyi başardı. Dünyaca ünlü megastarları, milyonlarca kişiye iklim değişikliği konusunda seslenirken görmek,  bir çok Greenpeace iklim değişikliği kampanya sorumlusunun gözlerini yaşarttı. Şu bir gerçek ki, 20 sene önce iklim değişikliği kampanyamızı daha yeni başlattığımız, ve konunun çok az insan tarafından önemsendiği günlerle kıyasladığımızda, bugün binlerce kilometre yol katetmiş durumdayız.

Farkındalık gelişti, peki kurumsal hareket nerede?

Bu yıl ikim değişikliği revaşta. 'Live Earth' konserleri bir çok ülkede konuyla ilgili farkındalık geliştirmeyi başardı. Bir çok şirket konuyu umursadıklarını göstererek öne çıkmaya çalıştı.  Fakat, 'Live Earth'ün sponsorlarına hızlıca gözattığımız zaman, iklim değişikliğine bir ton para akıtan bu şirketlerden bazılarının, aslında bundan ne kadar kar ediyor olduklarını görebiliyoruz.

Hollanda 'Live Earth' etkinliğinin sponsorlarından biri olan Nuon şirketi, iklim değişikliği konusunda hassasmış gibi görünse de, 5 yeni kömür santralinin yapımını desteklemeye devam ediyor. Eğer bu santraller yapılırsa, Hollanda hükümetinin 2020 yılında CO2 salımını % 30 oranında indirme hedefini tutturması hayal olacak.

BP, Shell ve hatta Exxon gibi bir çok büyük petrol şrketine sorsanız, iklim değişikliğini önemsedikelrini iddia ederler. Oysa, bir yandan reklam kampanyalarına milyarlarca dolar akıtırken, bir yandan da kendilerine yeni petrol kaynakları aramaya tam gaz devam ediyorlar.

Ya yeşil arabalar?

General Motors ve DaimlerChrysler (Smart arabalarının da üreticisi) Live Earth konserleriyle aralarında bağlantı kurmak için oldukça çaba harcadılar. Ancak, DaimlerChrysler'in (ve diğer Alman büyük otomobil üreticilerinin) websitesinde görmeyeceğiniz bir şey varsa, o da Avrupa Birliği'nin 2006 yılında, otomobil üreticilerine getirmeye çalıştığı sert verimlilik yasalarına karşı ne kadar yoğun lobi yaptıklarıdır. (Otomobil sanayisinin AB'ye karşı yaptıkları lobi raporu için tıklayın!).

Bu yılki Formula 1 yarışlarında, Honda'nın iklim değişikliğine dikkat çekmek için, üzerine şık bir dünya resmi koyarak yarışlara soktuğu otomobili de aynı mantıkla işleyen başka bir olay. Araç, bildiğiniz, petrolle çalışıyor. Söz konusu şirket, Formula 1 gibi, her yıl, son derece lüks ve ticari amaçlarla düzenlenen, ve gezegene tek katkısı saldığı karbon emisyonları olan bir etkinlikte bile iklim değişikliğinden bahsedecek yüzü bulabiliyor. ( İlgili blogu okumak için tıklayın!)

Işıklar yanıyor, ama iklim kahramanı evde yok!

Evdeki aydınlatmanızla ilgili atacağınız basit ve önemli bir adımla, iklim değişikliği konusunda büyük bir yol katedebilirsiniz.  Eski tip ampüllerden, enerji verimliliği olan ampüllere geçerek, sadece AB'de 25 orta ölçekli enerji santralini kapatılmasında ve 3-5 milyar avroluk bir tasarrufta payınız olabilir. 

Phillips, GE ve Osram gibi büyük aydınlatma şirketleri önümüdeki 10 yıl içinde sadece enerji verimliliği olan ampüllere geçmeyi planlıyorlar. Enerji israfı yapan ampül üretmeyi hemen şimdi kesmek yerine, neden 10 yıl daha gezegeni yok etmeyi seçtiklerinin nedeni ise meçhul.  

Eğer iklim değişikliği gerçekten umrumuzdaysa ve gerekli karbon emisyonu azalımını sağlamak istiyorsak, bir an önce eyleme geçmeliyiz. Artık tek bir yeni kömür santrali bile yapılmamalı. Eski, enerji israf eden ampüllerden derhal kurtulmalıyız.

Bütün bunları bireysel olarak yapabileceğimiz gibi, asıl atılımı büyük şirketler yapmalılar. Çünkü kitlesel bir değişimi yaratma gücüne sahipler. Hükümetler de bir an önce, gerekli yasaları çıkarmalılar. Artık birlik olarak hareket etmemiz gerekiyor.  

Hepimizi tehdit eden iklim krizine baktığımızda, büyük şirketlerin artık yeşil konuşup, ahkam kesmek yerine, eyleme geçmeleri ve radikal adımlar atmaları gerekiyor. Bunun dışında yapılan herşey havayı ısıtmak dışında hiçbir işe yaramıyor.  

İklim değişikliğini önlemek için aktif olun!

Siber eylemlere katılmak için tıklayın!

İklim değişikliğiyle ilgili çalışmalarımıza destek vermek için lütfen tıklayın!

Hiç bir şirketten, politik partiden ya da kurumdan bağış kabul etmeden, tamamen bireysel bağışlarla çalışmalarımızı yürütüyoruz.