İspanya: 'Türkiye, yardım çağrımıza yanıt vermedi'

İspanyol Büyükelçiliği, yaptığı yazılı açıklamada, MV Ulla kazasının ardından Türkiye'ye ilettikleri yardım çağrısına yanıt gelmediğini bildirdi.

Haber - 11 Eylül, 2004
Greenpeace Akdeniz'in İspanya Büyükelçiliği'ne yaptığı başvuruya aldığı yanıta göre, Türkiye'den kimse İspanya'nın yardım önerisine yanıt vermemiş. İletilen notta, ayrıca atığın sahibi firmanın atığı geri almayı bir buçuk yıl önce kabul ettiği ifade ediliyor. Greenpeace'e verilen yanıt, şöyle:

MV Ulla, 2200 tonluk toksik atıkla birlikte batarken

Ankara, 10 Eylül 2004

Sayın Bay Husting,

MV Ulla kargo gemisinin batışı hakkındaki, 9 Eylül tarihli mektubunuza istinaden, belirtmek isterim ki, İspanya Hükümeti, geminin batışını öğrenir öğrenmez doğabilecek çevre sorunlarıyla başedebilmek amacıyla işbirliği önermiştir. Ekte İspanya Dışişleri Bakanlığı'nın 8 Eylül 2004 tarihinde yayınladığı, İspanya'nın bir Türk firmasına ait geminin Türk karasularında batmasının ardından Basel Anlaşması uyarınca Cenevre'de acil durumun gerektirdiği hızda bir ortak çalışma grubu oluşturulma önerisinin bulunduğu basın notunu bulabilirsiniz.

İspanya, Türk yetkililerin yardım istemlerine her zaman olumlu karşılık vermiştir. 2003 yılının Şubat ayında, İspanyol Hükümeti temsilcileri, Türkiyeli meslektaşları ve Basel Anlaşması Sekretaryası'na, Lafarge-Asland adlı firmanın MV Ulla adlı araçtaki uçucu külünü İspanya'da bertaraf etmek üzere almaya hazır olduğunu iletmiştir. İspanya, ayrıca Türkiye'ye yardım etmeye bir dost ve müttefik ülke olarak yardım etmeye hazır olduğunu defalarca belirtmiştir.

İspanyol yetkililer, 8 Eylül 2004 tarihinde Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi aracılığıyla ilettikleri önerilere ilgiyle yanıt beklemektedir. İskenderun liman alanında ortaya çıkabilecek herhangi bir çevre felaketinin önlenmesi için zaman harcanmadan harekete geçilmelidir.

Saygılarımla,

Manuel de la Càmara

Greenpeace, hükümete soruyor:

* İspanyol hükümetinin MV Ulla gemisi battıktan hemen sonra Madrid Büyükelçisi aracılığıyla ilettiği yardım çağrısına yanıt verilmediği doğru mudur? Eğer böyle ise bunun mantıklı ve meşru bir açıklaması var mıdır?

* MV Ulla adlı geminin ambarındaki yükün başka bir gemiye ya da daha güvenli bir yere naklinin 50 bin dolar tutarındaki taşıma maliyeti nedeniyle yapılmamış olduğu doğru mudur?

* Hükümet yetkililerinin konuyla ilgili bir acil durum planı var mıdır, varsa bu neden kamuoyuyla paylaşılmamaktadır?

* Hükümet yetkilileri, sorunun ciddiyetinin farkında mıdır, ve durumun hassasiyetine yakışan bir kriz yönetimi sergilediklerini mi düşünmektedirler?

Kategoriler