İzmir’de İkinci Nükleer Çöplük

Yorum ekle
Haber - 15 Kasım, 2013
TCDD 3. Bölge Müdürlüğü’nün Makine Kimya Enstitüsü Kurumu’na gönderdiği hurdaların bir bölümünde yüksek oranda radyasyon tespit edildi.

Makine Kimya Enstitüsü, aldığı malzemeleri kamyonlarla Aliağa'daki bertaraf yerine götürdü. Yapılan tespitler sonucu normalin çok üzerinde radyasyon bulunduğu belirtilen 27 bin kilo malzeme TCDD'nin Alsancak'taki arazisine döküldü.

İzmir’de İkinci Nükleer Çöplük

TAEK, sessizliğini koruyor

TCDD yaptığı açıklamada TAEK'in gerekli incemeleyi yaptıktan sonra sonuçları kamuoyu ile paylaşacağını açıkladı; ancak henüz TAEK'ten bir açıklama gelmedi. Benzer bir olay geçtiğimiz sene yine İzmir'de yaşanmıştı. İzmir Gaziemir'de Aslan Avcı Kurşun Fabrikası'nın yerleşim alanına radyoaktif içerikli tonlarca atık bıraktığı ortaya çıkmış, atık alanında güvenlik önleminin olmaması tepki çekmişti. TAEK, bu olayda fabrikanın nükleer tesis ya da radyasyon tesisi olmadığı belirterek, "Dolayısıyla fabrika, 2690 sayılı TAEK Kanunu çerçevesinde TAEK'in lisansına, denetimine ve yaptırımlarına tabi değildir" demişti.

Radyoaktif atık sorumluluğunu kim alacak?

TAEK bu olayda da benzer bir tutum gösteriyor. Türkiye'de radyoaktif atıklardan sorumlu bir kurum olmadığı da bu şekilde ortaya çıkıyor. Günümüzün değişen ihtiyaçları ve nükleer güvenlik konusunda belirlenen yüksek standartları düşünüldüğünde, TAEK'in hukuki yapısını ve düşünce biçiminin çağın çok gerisinde kaldığı ortada.

İzmir'de ikinci kez yaşanan radyoaktif atık skandalı, Türkiye'nin radyasyona hazır olmadığının açık bir göstergesi. İzmir'de yaşanan vakalardan sorumlu bir kurum aranırken ve hala bulunamamışken, nükleer santrallerde oluşacak olay ve kazalardan sorumlu kurumun kim olacağının belirlenmemesi büyük bir felaketin habercisi.

Dünya nükleerden vazgeçiyor

Dünya Çernobil ve Fukuşima'da yaşanan nükleer felaketlerden ders alıp nükleer santrallerden ve enerjiden vazgeçiyor. Türkiye ise yaşanan felaketlerden ders almak yerine, Akkuyu'ya nükleer santral kurmak istiyor. Üstelik böyle bir maceraya bu alanda gerektiğinde sorumluluk almak istemeyen bir denetleyici kurum eşlik edecek.

Harekete geç

Nükleer tehlikeli bir kumar, kazananı yok. Nükleere genel izleyici olmak istemiyorsan tıkla ve kampanyamıza katıl.

Kategoriler