Japonya adım attı, sıra Türkiye’de

Haber - 12 Mayıs, 2011
Japonya’nın yeni nükleer enerji santrallerini iptal etme konusundaki girişimi Türkiye Hükümeti’ne ve tüm dünyaya örnek olmalı.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, dün yaptığı basın açıklamasında Japonya'da yeni nükleer santral inşaatı planlarının iptali ile ilgili teklif sundu ve Japonya'nın uzun dönemli enerji politikalarının gözden geçirileceğini açıkladı. Bu açıklama Japonya'nın enerji politikalarını temiz ve yenilenebilir teknolojilerin kullanıldığı bir yola yönlendirebilir.

japonyanukleersantral

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, konuyla ilgili olarak "Nükleer teknolojinin en gelişmiş ülkelerden biri olduğu Japonya, nükleer enerjinin risklerini vatandaşlarına yüklemenin ne kadar tehlikeli olduğunu, aldığı bu kadar ile tüm dünyaya gösterdi. Yeni kazaları beklemek yerine Türkiye Hükümeti de Japonya'nın ve diğer dünya hükümetlerinin aldığı nükleer enerjiyi sorgulama kararına katılmalıdır" dedi.

Fukuşima'da yaşanmakta olan nükleer felaket başta Japonya olmak üzere, pek çok ülkenin nükleer enerji politikalarını gözden geçirmeye ve radikal kararlar almaya zorladı. Japonya'da ilk defa Başbakan tarafından bir nükleer santralin -Hamaoka Santrali- faaliyetinin durdurulması talep edildi ve bu talep gerçekleşti. 

Harekete geçin!

Erdoğan'ı ve nükleer tehlikeyi durdurmak için internet eylemine katılın!

Kategoriler
Etiketler