Japonya'da Sıfır Atık toplumuna doğru büyük adım!

Kamikatsu kasabasında Sıfır Atık Akademisi kuruluyor

Haber - 16 Haziran, 2004
Greenpeace Japonya'nın Sıfır Atık Akademisi önerisi gerçekleşecek. 2020 yılına kadar atıklarını sıfıra indireceğini açıklayan Japonya'nın Kamikatsu kasabası, Sıfır Atık Akademisi'ni kurmayı ve tüm ulusa Sıfır Atık uygulamasını yaymayı hedefliyor.

Japoya'nın Kamikatsu kasabası

Japonya Çevre Bakanlığı, Kamikatsu projesini "ekonomi ve çevre için örnek geri dönüşüm projesi"olarak seçtiğini açıkladı. Kamikatsu kasabası 2003 Eylül'ünde kasabanın atık üretimini 2020 yılına kadar sıfıra indireceğini açıklamıştı. Çevre Bakanlığı, projenin "çevresel ve ekonomik geri dönüşüm için özgün ve halk katılımına dayalı, toplumun kalkınmasını sağlayacak bir örnek" olduğunu belirtti. Greenpeace Japonya, Bakanlık'ın kararını ve Kamikatsu'nun Sıfır Atık açıklamasını uygulamak için çabalarını takdirle karşılıyor.

Sıfır Atık Akademisi'nin kuruluşu, Kamikatsu'nun Sıfır Atık kararını destekleyecek ve Sıfır Atık'ı yalnız civardaki yerleşim bölgelerine değil, aynı zamanda tüm belediyelere yayacak.

Greenpeace Japonya'nın Toksik Maddeler Kampanyacısı Junichi Sato şunları söylüyor: "Kamikatsu'nun 2020 yılını hedefleyen pozitif çabaları tüm dünyanın dikkatini çekiyor. 'Sıfır Atık Akademisi'nin kuruluşu, Greenpeace'in öncülük ettiği bu kavramın Japonya'daki potansiyelinin bir göstergesi. Bu kavramın diğer belediyelerin de atık yönetimini geliştirerek, kendi Sıfır Atık projelerini yaratmalarını sağlayacağını umuyorum."

Hükümetin önerdiği atık yakma siyasetinin aksine, Sıfır Atık kavramı, belediyeler tarafından yürütülecek özerk atık yönetimini teşvik ediyor. Kamikatsu kasabasının yaptığı gibi yüksek bir hedefle 2020 yılına kadar atıkları sıfıra indirmeyi amaçlamak; yalnızca toplumun bilincinin artmasını sağlamaz, aynı zamanda üreticilere sorumluluk yükleyerek atıkların kaynakta azaltılmasına önayak olur.

Greenpeace özellikle Avustralya, İngiltere ve Japonya'da aktif olmak üzere tüm dünyada Sıfır Atık politikasını destekliyor. Geçen Temmuz'da Greenpeace Japonya, St. Lawrence Üniversitesi'nden Dr. Paul Connett'le birlikte tüm Japonya'yı kapsayan bir bilgilendirme turu düzenledi, ve tüm belediyelerden Sıfır Atık politikasını uygulamasını istedi.

Kategoriler