Kaçak nükleer santral inşaatı durdu (mu)

Yorum ekle
Haber - 6 Şubat, 2014
Akkuyu’ya nükleer santral kurmayı planlayan Rus Rosatom firması, henüz izinlerini almadan Akkuyu’da inşaat çalışmalarına başlamıştı. Firma taş ocağı işlettiğini söylemiş, ancak bir hafta önce elimize geçen fotoğraflar ve video durumun hiç de öyle olmadığını göstermişti.

Akkuyu'daki kaçak inşaat skandalının boyutları büyümeye devam etmiş, Rosatom Şirketi’nin henüz Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu’nu (ÇED) almadan inşaatla ilgili faaliyetlere başladığı, bilirkişi raporuyla da doğrulanmıştı. Üstelik bu kaçak nükleer santral inşaatının ormana da daldığı ortaya çıkmıştı.

Bu haberler basında ve internette büyük yankı uyandırdı. Onbinlerce kişi başlattığımız internet kampanyasına katıldı.

Şimdiyse firmanın bu kaçak inşaatı durdurduğu haberleri geliyor.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform'un açıklaması

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Facebook sayfasında aşağıdaki bilgilendirmeyi yaptı.

“Akkuyu sahasında Çed Raporu alınmadan izinsiz olarak başlatılan inşaat çalışmalarının durdurulması için, geçen hafta Cumhuriyet Savcılığına yaptığımız suç duyurusu sonuç vermiştir. Büyükeceli’ye 02 Şubat Pazar günü yaptığımız ziyarette Akkuyu NGS Şirketinin inşaatı durdurduğunu ve tüm çalışanlarını işten çıkardığını öğrendik.”

Bu açıklamanın ardından NKP, Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santralın yenilenen yer lisansının yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi için dava açtı.

Santralın TAEK tarafından verilen yer lisansı, 1976 yılına aitti ve bu konu uzun süre tartışma konusu olmuştu. TAEK bunun üzerine 6 Aralık 2013’te yer lisansını yenilemişti.

Radikalin haberi

Serdar Ocak'ın Radikal'deki haberine göre, Radikal nükleer santral yapımıyla ilgili yetkili kuruluşun yetkililerine ‘işçilerin çıkarılması ve çalışmaların durması’ iddialarına ilişkin sorular sordu. Yetkililer, alanda zaten santral değil, taş ocağı çalışması yapıldığını belirterek şu yanıtı verdi:

“Akkuyu Sahası’nda 1 No’lu taş ocağında öngörülen çalışmalar tamamlanmıştır. 2 No’lu taşocağı için ön izinler alınmıştır ancak tüm gerekli izinlerin tamamlanması için belli bir süre gerekecektir. Bu ayın sonunda 2 No’lu taş ocağındaki çalışmaların başlatılması planlanmaktadır.”

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın çağrısı

Yine Radikal'de yayımlanan habere göre Aytuğ Atıcı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yapılması planlanan yerin altında Ecemiş fay hattının geçtiğini ve bu nedenle santralin yapılmaması için itirazda bulunduklarını söyledi.

Bunun üzerine yer lisansının yeniden gözden geçirildiğini ancak ardından “Uygundur” raporu verildiğini belirten Atıcı, Mersin halkının da nükleer santralin yer lisansının iptali için Mersin İdare Mahkemesi’nde dava başvurusunda bulunduğunu ifade etti.

BDP Milletvekili İbrahim Binici'den, İdris Güllüce'ye soru önergesi

İbrahim Binici, Türkiye ile Rusya arasında düzenlenen protokol gereği yapılması planlanan Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin bakanlık izni gerçekleşmeden bölgedeki temel çalışmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'ye yazılı olarak sundu.

Soru önergesinde alanın proje şirketine tahsis edildiğini ve arazide inşaat çalışmalarına başlandığına dair iddiaları Greenpeace'in paylaştığı görüntüleri örnek vererek somutlaştırdı. Önergedeki soruların tamamını burdan okuyabilirsiniz.

Rosatom ÇED raporunu bu ay bakanlığa sunacak

Hürriyet'in haberine göre, Rosatom'un Akkuyu Güç Santrali Elektrik Üretim Firması'nın Genel Müdürü Alexander Superfin, ÇED raporunun bu ay Çevre Bakanlığı'na sunulacağını söyledi.

Harekete geç

Şimdi seçimini yap

Çevre Bakanı İdris Güllüce’den, çevreyi, insan sağlığını, gelecek nesilleri tehdit eden nükleer santral planına acilen dur demesini iste.

Kategoriler