Kaçak nükleer santral ormana da dalmış

Yorum ekle
Haber - 31 Ocak, 2014
Akkuyu'daki kaçak inşaat skandalının boyutları büyüyor. Mersin Akkuyu’da nükleer santral kurmayı planlayan Rosatom Şirketi’nin henüz Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu’nu (ÇED) almadan inşaatla ilgili faaliyetlere başladığı, bilirkişi raporuyla da doğrulandı.

Elde ettiğimiz video ve fotoğrafların dün basına yansımasının ardından bugün de bu konudaki bilirkişi raporunun detayları ortaya çıktı.

Bilirkişi raporuna göre: Sahaların tümünde iş makinesi ile önceden çalışma yapılmış ve halen bir kısmında çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların yürütüldüğü alanların bir kısmı izin alanının dışında kalıyor ve bu alanın 5265 m2’lik kısmı orman arazisi.

Mersin Baro’su, 27 Ocak Pazartesi günü bu bilirkişi raporu üzerine suç duyurusunda bulunmuştu.

Kaçak nükleer santral inşaatı ormana da dalmış

Çernobil gibi büyük bir felaketin sorumlusu Rosatom, daha nükleer santral kurulmadan Türkiye’de de bir skandala imza atıyor. Bırakın izinleri tamamlamadan arazi düzeltme çalışmalarına başlamayı, bilirkişi raporuna göre şirket, izni olmayan orman alanlarında da faaliyet gösteriyor. Burada hukuksuz bir şekilde başlatılan inşaat çalışması ve orman alanlarına girilmiş olması konusunda yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin nasıl bir tutum izleyeceğini merakla bekliyoruz.

Rosatom şirketi bugüne dek Çevre Bakanlığı’na 2 kez ÇED raporu sunmuş, formattaki ve içerikteki eksiklikler nedeniyle bu rapor Bakanlıktan geri dönmüştü. Şirket şimdi 3. Kez ÇED raporunu sunmaya hazırlanıyor.

Öte yandan Akkuyu Nükler Güç Santral projesinin yetkili şirketi Akkuyu A.Ş. yetkilileri Radikal’e yaptıkları açıklamada konu yargıya intikal ettiği için konuşmak istemediklerini söyledi.

nukleer.greenpeace.org sitesi üzerinden başlattığımız imza kampanyasıyla, Çevre Bakanı İdris Güllüce’yi bu raporu onaylamamaya çağırıyoruz.

Harekete geç

Şimdi seçimini yap

Çevre Bakanı İdris Güllüce’den, çevreyi, insan sağlığını, gelecek nesilleri tehdit eden nükleer santral planına acilen dur demesini iste.

Kategoriler