Kadınlar kömürü değil, yaşamı seçiyor

Yorum ekle
Haber - 8 Mart, 2016
Çanakkale ve Soma’da yaşayan kadınlar, kömürlü termik santrallere karşı verdikleri mücadeleyi 8 Mart Kadınlar Günü videomuzda anlatıyorlar.

Türkiye’nin çevre hareketinde aktif rol oynamış 10 kadınla görüşülerek hazırladığımız “Kadınlar Kömürü Değil Yaşamı Seçiyor” isimli videoda kadınlar kömürlü termik santrallere neden karşı olduklarını ve verdikleri mücadeleyi anlatıyorlar.

Çanakkale ve Somalı kadınlar, insan hayatı ve çevre koşullarını olumsuz yönde etkileyen kömürlü termik santrallarin bir kadın olarak kendilerini nasıl ekonomik hayatın dışına iterek eve hapsettiğini de dile getiriyorlar.

Kadınlar daha iyi bir hayat için verilen mücadelelerde hep en ön sırada yer alıyorlar. Bu mücadelelerden biri de geçim kaynakları ile birlikte çevre ve insan sağlığını tehdit eden kömürlü termik santrale karşı verdikleri mücadele. İklim ve Enerji Kampanyamız kapsamında Soma ve Çanakkale’de kadınların kömürlü termik santrallere karşı verdikleri mücadeleyi ve seslerini duyurmak istedik.

Kadınlar kömürü değil, yaşamı seçiyor

Kadınlar tarlalarını, evlerini, sağlıklarını ve çocuklarını korumak istiyorlar. Ev içi emeği üstlendikleri için evde birisi sağlık sorunu yaşadığında o kişinin bakımını üstlenmek zorunda kalan da kömürün kiriyle tozuyla günlerini evde temizlikle geçirmek zorunda kalan da kadın. Kadınlar bu mücadelelerinde yaşam alanlarını savunuyor, tepeden inmeci politikalara ve tarlalarının yok edilip termik santral alanı haline getirilmesiyle toplumsal alandan dışlanarak eve hapsolmaya da karşı çıkıyorlar. Bu nedenle onların verdikleri mücadele çok değerli ve önemli.

Harekete geç

Kadınlar kömürü değil, yaşamı seçiyor. Tıkla, sen de mücadeleye katıl.