Karadeniz, Meksika Körfezi olmasın!

Haber - 23 Eylül, 2010
Greenpeace Akdeniz, Amerikan petrol şirketi Chevron’a Karadeniz’de petrol arama ve çıkarma lisansı verilmesine kaygıyla yaklaşıyor. Uluslararası çevre kuruluşuna göre Karadeniz, petrol aramaları nedeniyle giderek Meksika Körfezi’ne benzer bir kadere sürükleniyor. Üstelik Karadeniz’de aramalar Meksika Körfezi’ne oranla üç kat daha derinde gerçekleştiriliyor.

Meksika Körfezi'ndeki petrol felaketi

Önce Petrobras ve ExxonMobil şimdi de Chevron. Bu şirketlerin güvenlikten çok, kendi maddi çıkarlarını gözettiğini ve Karadeniz'deki balıkçılık, ekosistem veya yerel halkı zerre kadar umursamadıklarını biliyoruz.

Diğer yandan hükümetin de tek yönlü bir politika benimseyerek yalnızca petrol üretimine odaklanması bizi geri dönüşü olmayan bir sürece sürüklüyor. Hükümet, petrol üretimi yerine, tüketimini azaltmaya yönelik vizyon ve stratejileri politikalarının odağı yaparak petrole olan bağımlılığımızı ve bunun yan etkilerini gidermek için çaba harcamalı.

Petrole hayır de

Böyle bir politika hem ekonomik olarak faydalıdır (cari açığı azaltmak için) hem de teknolojik liderliği (elektrikli otomobiller, toplu taşıma, verimli motorlar vb.) göğüsleme yarışında olan bir Türkiye için doğru olan tercihtir. Aynı zamanda iklim dostu ve Karadeniz'de iz bırakmayacak bir özelliğe sahiptir.

Kategoriler