Karadeniz petrole bulanmasın!

Haber - 29 Eylül, 2010
Petrole bulanmış 9 Greenpeace gönüllüsü, Karadeniz’deki tehlikeli petrol arama çalışmalarına dikkat çekmek ve 10/10/10’da gerçekleşecek İklim Değişikliğine Karşı Küresel Eyleme çağrı yapmak için Karadeniz Sahili’ndeydi.

Greenpeace gönüllüleri 10/10/10’da gerçekleşecek İklim Değişikliğine Karşı Küresel Eyleme çağrı yapmak için Karadeniz Sahili’ndeydi

Greenpeace Gençlik Ekibi gönüllüleri, iklim krizinin en büyük sorumlularından petrolün üretim ve tüketimine dikkat çekmek için Kilyos sahilinde üzerlerine petrol benzeri organik bir sıvı sürerek 10/10/10'da saat 15.00'te Taksim'de düzenlenecek olan iklim yürüyüşüne çağrı yaptılar. Ellerinde "Karadeniz, Meksika Körfezi Olmasın" yazılı dövizler bulunan gençler, petrol aramalarının durdurulması için mesajlar verdi.

Dev petrol şirketlerinin çevresel güvenlik için fazladan para harcamaktan kaçındıkları ortada. BP felaketi bunun bir örneğiydi. Karadeniz'de de arama yapan şirketlerden ciddi bir güvenlik önlemi beklenmiyor. Petrol bulsunlar da, sonuçları ne olursa olsun anlayışı hakim. Karadeniz'in Meksika Körfezi'nin kaderini paylaşmasını önlemek için petrole değil yenilenebilir enerjilere yatırım yapmak gerekiyor.

Meksika Körfezi'nde yaşanan büyük petrol felaketinin ardından petrole teşvik vermenin hem ekosistemler, hem de insanlar için zararları bir kez daha gözler önüne serildi. Karadeniz'de devam eden petrol arama çalışmalarının bölgede de aynı sorunlara yol açacağından kaygı duyan Greenpeace Gençlik Ekibi, Enerji [D]evrimi'ne katılmak için herkesi internet eylemine çağırıyor.

Greenpeace, tüm dünyada eş zamanlı yapılan eylemler doğrultusunda 10 Ekim 2010 Pazar günü saat 15:00'te Galatasaray Lisesi önünden başlayacak olan etkinliğe destek veriyor.

10/10/10 eylemleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için 350 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kategoriler