Keskinoğlu’na hukuk dersi

Tavuk davasında beraat

Yorum ekle
Haber - 29 Eylül, 2017
2016 yılı Mayıs ayında başlattığımız Yutmayız kampanyasına karşı Keskinoğlu'nun "haksız rekabet" iddiası ile açtığı davada zafer bizim oldu.

İstanbul 61. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına mahkeme, Keskinoğlu'nun "haksız rekabet" iddiasını asılsız bularak, "yasal unsurları oluşmadığı"gerekçesiyle Greenpeace'in haklılığına hükmetti. Böylece Greenpeace yetkilileri hakkında, "haksız rekabet fiilini işlemek" suçundan, iki yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada; Keskinoğlu'nun haksızlığı mahkeme tarafından onaylandı.

"Yutmayız" kampanyasına destek veren, Keskinoğlu'na "Yutmadık Soruyoruz" diyen onbinlerce kişinin tavukçuluk sektörüne yönelik taleplerinin haklılığı da bir kez daha vurgulanmış oldu.

Kamuoyunun tek beklentisi şeffaflık iken Keskinoğlu, dava açarak sansür yolunu seçti ki bu da sektör hakkındaki şüphelerin haksız olmadığını ortaya koydu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de geçen yüzyılın yöntemleriyle üretim yapmaya çalışan endüstriyel hayvancılığın sonu gelmiştir. Yutmayız kampanyasına gelen destek de bunun bir kanıtıydı.

Yutmayız kampanyasını destekleyenlerin yalnızca Keskinoğlu'ndan değil tüm tavukçuluk endüstrisinden tek bir talepleri var: Çevreyi ve insan sağlığını riske atan fabrikasyon üretim yöntemlerini adım adım ama ivedilikle değiştirmesi.