Kooperatif Başkanına silahlı saldırıyı kınıyoruz!

Yorum ekle
Haber - 30 Ocak, 2012
28 Ocak Cumartesi günü, Rumelikavağı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Aslan silahlı saldırıya uğradı. Boğazda kaçak avlanan trol avcısı, ağlarını barınağın dışına çıkarmasını isteyen Aslan’ı başından yaraladı. Yaptığımız her eylemde şiddetsizliği savunuyoruz ve bu vahim olayı kınıyoruz!

yasadisiavason

Ahmet Aslan'ın kaçak trol avını engellemeye yönelik girişimi gözüne mal oldu. Bütün su ürünler kooperatif başkanları, yasadışı avcılığa karşı çıkan balıkçılar ve sivil toplum kuruluşları uzun zamandır tehditlere maruz kalıyordu. Boğazdaki kaçak avcılık ve yavru balık avı için vahşet benzetmesini yapıyorduk. Kaçak avcılığın geldiği son nokta doğrudan insana yönelik şiddet oldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve balıkçılıkla ilgili kurumlar duruma el koymalı ve yasalar uygulanmalı, denetimler etkin yapılmalıdır..Bakanlığın harekete geçmesi için daha fazla insanın can güvenliğinin tehlikeye girmesi beklenmemelidir.

Silahlı saldırı sonrasında başından yaralanan ve sağ gözünü kaybeden Aslan'ın tedavisine devam ediliyor. Trol avcılığının yasak olduğu İstanbul Boğazı'nda 2011 boyunca Greenpeace, botlarıyla yasadışı avcılığı ortaya çıkarmış ve yetkili mercilere bildirmişti. Fakat trol avcılığı hala devam ediyor.

Balıkların bitmeyen servetler değil! Onları birlikte kurltarmalıyız.

Kategoriler