Kuzey Kutbu Dünya Parkı

Eriyen buzul telikesi

Haber - 31 Ağustos, 2007
Küresel ısınma Kuzey Kutbu'nu eritiyor. Bu yaz Kuzey Kutbu'nda bu güne kadarki en az miktarda buzul kütlesi kaydedildi. Bunun sonucu olarak, bazı ülkeler, bir zamanlar buzullarla korunmuş olan alanda şimdi petrol ve doğalgaz arayışına giriştiler.

Kutup ayılarının nesli, küresel ısınma yüzünden tehlike altında.

Bu üzücü bir ironi. Kuzey Kutbu balıkçılık "haklarını", yeni ulaşım yollarını, petrolü, doğalgazı ve mineral kaynaklarını güvence altına almaya çalışan ülkeler, buzulların erimesinden rant elde ediyorlar. Oysa ki, biz ne kadar çok petrol ve doğalgaz kullanırsak, buzullar da o kadar hızlı eriyor ve önüne geçilemez bir iklim değişikliği kaosunu da beraberinde getiriyor.


Video:
Kuzey Kutbu'nun "gasp edilmesi"yle ilgili tamamen kurgusal bir film...

Bu videoyu sitenizde yayınlayın:

1991 yılında, uzun bir Greenpeace kampanyasının ardından, Antartika Anlaşması'na atılan 39 imzayla, bölgede en az 50 yıl süreyle hiç bir maden arayışının yapılmamasına karar verildi. Bu, Kuzey Kutbu'ndaki bölgesel olayların nasıl ele alınması gerektiğiyle ilgili bir örnek teşkil ediyor.

Antartika okyanuslarla çevrili bir kara parçası, Kuzey Kutbu ise karayla çevrili bir okyanus olmasına rağmen bir çok ortak noktaları var. İkisi de insan eline karşı oldukça narin ve savunmasız. İkisi de küresel hazine ve sürekli korunması gereken bölgeler. İkisi de nispeten bakir alanlar ve öyle de kalmaları gerekli.

Biz, Kuzey Kutbu'nun Dünya Parkı ve deniz rezervi ilan edilmesini talep ediyoruz.

Geniş ölçekli deniz rezervleri, balıkçılık ve madencilik gibi, her türlü çıkarma işlemine kapalı alanlardır. Bilim, geniş ölçekli deniz rezervi oluşturmanın, küresel balıkçılığın çöküşünü engelleyecek anahtar olabileceği kanısında.

Olayı adlandırmak

Korunan her bölge bir ismi hakeder. "Arctic" (Kuzey Kutbu) Yunanca'daki "arktos" kelimesinden gelir ve bu kelime "ayı" anlamına gelir.Bu da "Büyük Ayı" (Ursa Major) takım yıldızını temsil eder.

Kutup ayısı, bilimsel ismi olan "Ursus Maritimus"u buradan alır. "Ursus" Latince'de ayı demektir ve, kutup ayısının yaşaması da Kuzey Kutbu'ndaki karlara ve buzullara bağlıdır. Kutup ayıları iyi yüzücüler olmalarına karşın, avlanabilmek ve seyahat edebilmek için buz kütlelerine ihtiyaç duyarlar. Hamile kutup ayıları doğum yapabilmek için kardan sığınaklar yaparlar.

Kuzey Kutbu'nda Dünya Parkı yapmak, hem dünyanın en büyük yırtıcısının yaşadığı ekosistemini koruyacak, hem de yıldız adlarının hakkını verecektir. Bu yüzden biz şu ismi öneriyoruz: Büyük Ayı Dünya Parkı.

Eriyip gitmesine izin vermeyin

Kuzey Kutbu'ndan kimin rant alacağına dair politik ve askeri tartışmalar süredursun, buzullar hızla eriyor. Araştırmalar gösteriyor ki, 2040'a kalmadan, Kuzey Kutbu'nda buzsuz yazlar geçirmemiz işten bile değil.

Kuzey Kutbu üzerinde şu anda oynanan oyunlara derhal son verilmesi ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un konuyla ilgili harekete geçmesi gerekiyor. Kuzey Kutbu BM üyesi 192 ülke tarafından koruma altına alınmalıdır.

Sanal eylemlere katılın!

125 ülkeden yüzbinlerce kişi Greenpeace küresel sanal eylemcisi. Sanal eylemlerle hep birlikte hareket etmenin önemini kanıtlayan uzun bir başarı listesine sahipler. Siz de sanal eylemcilere katılın, değişimin parçası olun!

Enerji [D]evrimi'ne bağış yapın!

Bağımsızlığımızı korumak için hiçbir şirket, devlet ya da politik partiden bağış ya da sponsorluk kabul etmiyor, sadece sizin gibi bireylerin desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.