LEGO, Shell ile anlaşmasını sonlandırıyor

Yorum ekle
Haber - 9 Ekim, 2014
Greenpeace’in 3 ay önce LEGO’nun Shell’le ortaklığını bitirmesi için başlattığı kampanya başarıya ulaştı.

3 ayda 1 milyondan fazla kişinin destek verdiği kampanyanın yarattığı kamu baskısıyla LEGO, Shell ile anlaşmasını bu dönemin sonunda yenilememe kararı aldı. Greenpeace 3 ay önce, Shell’in Kuzey Kutbu’nda petrol sondajı planlarını protesto etmek amacıyla LEGO’ya Shell ile ortaklığını sonlandırmaya çağrıda bulunduğu küresel bir imza kampanyası başlatmıştı. LEGO, açıklamasında anlaşmazlığın Greenpeace ve Shell arasında olduğunu iddia ediyor [1]. Fakat Greenpeace, kamuoyu baskısı altında olsa da LEGO’nun doğru kararı verdiğini ve çocuklarımıza LEGO oyuncaklarını ulaştırmak amacında daha iyi ortaklar bulması gerektiğini vurguluyor.

legolar eylemde

Shell’in ortaklara ihtiyacı var

Shell’in marka değerini ve itibarını yüksek tutmak için LEGO gibi ortaklara ihtiyacı olduğunu açıklayan Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu Çağrı Özütürk, “Petrol platformunun karaya vurması gibi Kuzey Kutbu’nda yaşadığı skandallardan sonra LEGO’nun da işbirliğini sonlandırması, Shell’in Kuzey Kutbu’na doğru çıktığı yolda ne kadar yalnız kaldığını gösteriyor. Küresel kamuoyu Kuzey Kutbu’nun korunmasını istiyor. Artık dikkatler bu fosil yakıt peşinde koşan şirketlere döndü ve küresel kamuoyu bu konuda çizgisini belirledi: çağdışı yöntemleriniz ve iklimi dengesini mahveden çalışmalarınızı sonlandırmalısınız, Kuzey Kutbu’ndan uzak durun” dedi.

LEGO’nun Shell ile işbirliğini sonlandırması, fosil yakıt endüstirisinde gerçekleşen izolasyonun en son örneği. Geçtiğimiz ay, Microsoft, Google ve Facebook iklim değişimini önleme yasalarına karşı lobi faaliyeti yürüten ALEC kurumuna olan desteklerini sonlandırdı [3]. Rockefeller Vakfı, geçtiğimiz hafta fosil yakıt endüstrisinden yatırımını çekmeye başladığını açıkladı [4]. Waitrose, 2012’de Shell ile ortaklığını dondurdu [2].

Shell, Kuzey Kutbu’nu riske atmaktan vazgeçmiyor

Shell’in geçmişte Kuzey Kutbu’nda petrol sondajı yapma denemeleri felaketler ve skandallarla sonlanmıştı. Petrol işlemesinde yaşanan kazalardan sonra sondaj platformu Kulluk karaya vurmuştu.

Kuzey Kutbu’nun iklim koşulları, bölgede yapılacak petrol sondaj çalışmalarını çok riskli bir hale getiriyor. Bilim insanları, Kuzey Kutbu’nda gerçekleşecek bir petrol sızıntısını temizlemenin imkansız olacağını söylüyor. Fakat, Shell 28 Ağustos’ta Kuzey Kutup Bölgesi’nin Alaska açıklarında petrol sondaj çalışmaları yürütmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne yeni bir plan sundu. Plan, 2015 yazına kadar tekrar sondaj faaliyetlerine başlamayı hedefliyor.

Greenpeace, son iki yıldır, Kuzey Kutbu’nu koruma alanı ilan etmek için bir küresel bir kampanya yürütüyor. Bu çağrı, Kuzey Kutbu’nun narin tabiatını ve orada bulunan endemik hayatın petrol sondajından ve endüstriyel balıkçılıktan korunmasını talep ediyor. Bu harekete küresel çapta 6 milyon insan katıldı ve Desmond Tutu, Emma Thompson ve Paul McCartney gibi 1000’den fazla isim Kuzey Kutbu deklarasyonunu imzaladı. 19 Eylül’de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon küresel kampanyanın imzalarını kabul etmek için Kuzey Kutbu kampanyacıları ile buluştu ve Kuzey Kutbu’nun korunması hakkında küresel zirve düzenlemeyi değerlendirdiğini bildirdi.

Sen de tarihin en büyük imza kampanyalarından birine katıl

6 milyon insan “Kuzey Kutbu’nu savunuyorum" dedi. Henüz kampanyaya katılmadıysan geleceğin için önemli bir adım at ve burayı tıklayarak kampanyaya imzanı ver.

Etiketler