Lübnan'da 'sıfır atık çağı' başlıyor

Darısı Türkiye'nin başına

Haber - 3 Aralık, 2004
Ülkedeki katı atık sorununun çözülmesi için yedi yıldır yürütülen çalışmalardan sonra, Lübnan Çevre Bakanlığı atık sorununun tek sürdürülebilir çözümünün sıfır atık yaklaşımının benimsenmesi olduğunu onayladı.

Lübnan Çevre Bakanlığı'nın kararı, Greenpeace eylemcilerinin Beyrut'un en işlek yerlerinden birinde bazı sanatçılarla birlikte bir 'atık canavarı' yapmaya başladığı zamanda geldi.

Greenpeace Akdeniz Toksik Maddeler Kampanya Sorumlusu Wael Hmaidan, geçtiğimiz haftalarda Bakan Wi'am Vahab ve diğer üst düzey yetkililerle bir dizi toplantı yaptı. Bu toplantıların sonunda Bakanlık, uzun erimde yüzde yüz atık dönüşümünü hedef olarak koyup 'sıfır atık' yaklaşımını benimsemeyi, her türlü atık yakmayı ise yasaklamayı kabul etti.

Sıra somut adımlarda

Hmaidan, "Bakanlık'tan bunu duymak mutluluk verici. Şimdi sırada yeni atık yönetimi yasasında sıfır atık ilkelerinin öne çıkarılması, sonra da yaşama geçirilmesi var." dedi.

Greenpeace, Lübnan'da sıfır atık yaklaşımının benimsenmesi için 2003'ten beri çalışmalar yürütüyor. Bu doğrultuda yapılan son eylem ise, Lübnanlı sanatçılarla birlikte yapılan altı metrelik devasa atık heykeliydi.

Atığın bizim kurtulmamız gereken bir çıktı değil, bir kaynak olduğu yaklaşımına dayanan 'sıfır atık' politikası, dünyanın başka birçok yerinde de benimseniyor. Bu politika sayesinde atık depolama ya da yakma gibi geçici ve sağlıksız çözümlere gerek kalmıyor.

Kategoriler