Mavi yüzgeçli orkinoslara idam kararı!

Yorum ekle
Haber - 29 Kasım, 2010
Okyanuslarımızda en fazla sömürülen balık türlerinden biri olan mavi yüzgeçli orkinosları kurtarma mücadalesinde Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu (ICCAT) başarısız oldu. ICCAT toplantısına katılan hükümetler, geçen yılın kotasına oranla sadece çok az bir düşüşle, 2011 yılı için 12.900 tonluk toplam avlanma kotası onayladı.

ICCAT toplantısında Mavi yüzgeçli orkinoslara idam kararı çıktı

Toplantıyı Paris'te takip eden Greenpeace Uluslararası Okyanuslar Kampanyacısı Oliver Knowles ICCAT'in isminden 'Koruma' kelimesinin çıkarılması gerektiğini söylüyor. Hükümetlerin almış olduğu bu karar, bilim insanlarının masaya yatırdığı planlar içinde ''bu türün korunması için ancak üçte bir oranında başarılı olabilir' dedikleri bir plandı.

Bilim insanlarının ısrarla tekrar ettiği uyarılara rağmen, ICCAT delegeleri yine balıkçılık çıkarlarına boyun eğdi. Bu yılki toplantıda, Akdeniz'deki mavi yüzgeçli orkinos avcılığı kapatılmalıydı. Ancak aksine bir karar çıktı ve bu karar, hükümetlerin denizlerimizi koruma yolundaki tarihsel bir başarısızlığıdır.

ICCAT tartışmaları, balıkçılığın kontrolsüzlüğünü ve binlerce ton yasadışı yakalanan mavi yüzgeçli orkinosun pazara girmeye devam edeceğini göstermiştir. Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı ve orkinos çiftliği işletmecisi ülkeler, 2015 yılına kadar balık stoklarının iyileşmesi için yükümlülükleri olduğunu göz ardı ediyor. Üstelik de orkinosların kurtulması için sadece üçte bir şans tanıyan bir kotayı onaylıyorlar.

Bakan'dan kota artırma sözü

Akdeniz'in en değerli ve önemli türlerinden olan mavi yüzgeçli orkinosların soyu tükenmek üzere ve hala hükümetler kota savaşı verebiliyorlar. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yaptığı bir konuşmada sektöre Türkiye'nin kotasını artırma sözü vererek, görevlerinin stokların korunması olduğunu unuttuğunu gösterdi. Artık bilimsel gerçekleri bilinçsizce gözardı etmeyi bırakıp, Kıbrıs Kanalı gibi yumurtlama alanlarının koruma altına alınmasını sağlamalı.

ICCAT toplantısında biraraya gelen hükümetlerin gelmek üzere olan bir çevre felaketini sonunda frenlemek için bir adım atmaya niyetleri olmadığı ortada. Tersine, AB stokların bu hale gelmesinde sorumlu olan çiftiklerin devamlılığını sağlamak için tüm politik kozlarını kullandı. Bu karar orkinosların günlerinin sayılı olduğunu ve ICCAT'in kendi iradesi ile hareket edemediğinin göstergesidir.

Harekete Geçin!

Akdeniz ve orkinosları kurtarmak için imza kampanyasına katılın.

Kategoriler