Greenpeace, Meksika Körfezi’nde sızıntıyı incelemeye başlıyor

Haber - 21 Temmuz, 2010
Aylardır ham petrol sızdıran kuyunun kapandığı ve petrolün artık Meksika Körfez’ine sızmadığı haberleri geldi... Ama kuyunun kapanması herşeyin bittiği ve çözüldüğü anlamına gelmiyor. Meksika Körfezi’ne on milyonlarca galon petrol sızdı ve yaban hayatını ve ekosistemleri riske attı, bölgenin balıklarına zarar verdi ve okyanusta on yıllarca sürecek bir etki bıraktı.

Arctic Sunrise

Greenpeace, Arctic Sunrise gemisinin üç aylık bir keşif gezisine çıkacağını duyurdu. Gemi, hem BP felaketinin Körfez'deki deniz yaşamı üzerindeki etkisini belgeleyecek, hem de risk altındaki alanları ve deniz canlılarını araştıracak.

Yolculuğuna 9 Ağustos günü Tampa'dan (Florida) başlayacak olan Arctic Sunrise, birinci ayında kuyunun bulunduğu bölgeye ulaşmadan önce Florida Keys ve Dry Tortugas'a uğrayarak yüzeydeki planktonlardan Körfez'deki derin deniz mercanlarına dek herşeyi inceleyecek.

Greenpeace, bu petrol felaketinin gerçek boyutlarını ve sebeplerini herkesin bilmesi gerektiğine inanıyor. Bu konuda sayısız hatası bulunan BP, basına yeterli bilgi vermedi ve basının bölgeye erişimini engelledi. Şimdi Greenpeace, yaşanan felaketin etkilerinin bağımsız bir değerlendirmesini yapmak ve tüm dünyaya gerçekleri söylemek üzere olayın kaynağına doğru yol alacak.

50 metre uzunluğunda bir buzkıran gemisi olan Arctic Sunrise, 1995'ten beri Güney Okyanusu'nda balina avcılığına karşı barışçıl mücadeleler gerçekleştirdi, iklim değişikliğini ve Kuzey Kutup Bölgesi'nde buzulların erimesini belgeledi ve Antarktika'daki James Ross Island'ın çevresini denizden dolaşan ilk gemi oldu.

Keşif gezisinde Arctic Sunrise'da deniz yaşamını, petrole bulanan deniz memelilerini, kaplumbağaları, balıkları ve deniz kuşlarını inceleyecek bağımsız bilim insanları ve araştırmacılar da yer alacak.

Greenpeace, hükümetleri derin denizlerden petrol çıkarılmasını ve tüm yüksek riskli yeni petrol kaynaklarının araştırılmasını yasaklamaya; fosil yakıtlara destek verilmesini durdurup temiz enerjiyi desteklemeye ve küresel ısınmayı azaltacak ve temiz Enerji [D]evrimini başlatacak güçlü yasaları hayata geçirmeye çağırıyor.

Yeni BP logosu tasarımlarında finalistler belli oldu

Greenpeace İngiltere'nin düzenlediği yeni BP logosu yarışmasında finalistler belli oldu. Meksika Körfezi'ndeki sızıntının sorumlusu BP'nin kirliliğine yakışır bir logo bulmak için düzenlenen yarışmadaki finalist logolara buradan bakabilir ve beğendiğiniz logolara oy verebilirsiniz.

Harekete Geçin!

Greenpeace’in denizlerimizde tam korumalı geniş ölçekli deniz rezervleri ağı oluşturulması önerisini destekliyorsanız internet eylemine katılmak için tıklayın.

Destek Ver!

Greenpeace devletlerden ve şirketlerden para yardımı almadan sadece bireysel desteklerle nükleer konusunda kampanya yürütüyor. Kampanyamızı güçlendirmek için şimdi destek verin.

Kategoriler