Meksika Körfezi’nde eylemciler petrol platformunu işgal etti

Yorum ekle
Haber - 23 Kasım, 2010
Dün, dört Greenpeace eylemcisi, Meksika’nın Veracruz eyaleti açıklarındaki “Centenario” petrol platformunu işgal etti. Platformda 39 metre yüksekliğe tırmanan eylemciler derin denizlerde petrol aranmasına bir son verilmesini istedi.

Greenpeace eylemcileri, Meksika’nın Veracruz eyaleti açıklarındaki “Centenario” petrol platformunu işgal etti

Eylemcilerin işgal ettiği platform PEMEX tarafından kiralanmış durumda ve şu anda jeofizik ve jeoteknik araştırmalar gerçekleştirdiği gibi derin denizlerde petrol arama teknolojilerini de deniyor. 2010 sonu ya da 2011 başına dek bu platforma bir yenisinin daha (Bicentenario) eşlik etmesi planlanıyor.

Bu yıl Nisan ayında patlayan BP'ye ait Deepwater Horizon petrol platformu derin denizlerde petrol aramanın tehlikelerini açıkça gözler önüne sermişti. Ancak yaşanan felakete ve yaban hayatı için oluşan tehditlere rağmen Meksika Körfezi'nde petrol aramalarına bir yasak gelmedi ve petrol bağımlılığımızı tatmin etme çabası aynı hızda devam etti.

Temiz enerji geleceği hükümetlerin elinde

Eğer BP Deepwater Horizon'dakine benzer bir felaket daha gerçekleşirse Meksika Körfezi kıyıları, Körfez sularında yaşayan balinalar, yunuslar ve diğer canlılar daha da büyük bir tehdit altına girecek. Oysa bunların hiçbirinin yaşanması gerekmiyor. Artık Enerji [D]evrimi'ni başlatarak, fosil yakıtlara verilen desteği sona erdirerek, temiz enerjilere verilen desteği artırıp güçlü politikalar geliştirerek petrole olan bağımlılığımızdan kurtulabiliriz. Tüm bunlar için gereken tek şey, bunu yapacak siyasi irade.

Greenpeace eylemcileri, Meksika’nın Veracruz eyaleti açıklarındaki “Centenario” petrol platformunu işgal etti

Cancun'da gerçekleşecek olan BM İklim Zirvesi'nin başlamasına bir haftadan az bir süre kalmışken politikacılar iklim değişikliği ile mücadele etmek için yenilenebilir enerjilere daha fazla yatırım yapılması gerektiğinin farkına varmalılar. Dünya için bir temiz enerji geleceği hazırlamak hükümetlerin elinde.

Petrol aramaları sadece Meksika Körfezi'nde gerçekleşmiyor. Dünyanın pek çok denizinde derinlerde petrol arandığı gibi Karadeniz'de de bir petrol platformu bulunuyor. Petrole tanınan bu ayrıcalıklara "dur" demenin zamanı geldi. Ne Karadeniz, ne Kuzey Buz Denizi, ne de Akdeniz. Hükümetler, petrolü değil petrol tüketimini azaltacak teknolojileri teşvik etmeli.

Not: Şu anda eylemciler güvenle Artic Sunrise gemisine dönmüş durumda.

Harekete Geçin!

Petrole karşı gezegenimizin sesi olun! Enerji [D]evrimi için imza kampanyasına katılın.

Kategoriler