Mersin semalarında nükleer karşıtı mesaj

Yorum ekle
Haber - 2 Haziran, 2011
Başbakan Erdoğan’ın bugün seçim mitingi yapacağı Mersin’de halkın nükleere karşı tepkisini Mersin semalarına taşıdık.

Mersin üzerinde uçan bir paramotorla, bugün kentte mitingi olan Başbakan Erdoğan'a "Mersin Nükleer İstemiyor" mesajı verdik. Altında "Nükleere hayır" pankartı da yer alan paramotor, yaklaşık bir buçuk saat boyunca şehrin üzerinde dolaştı.

mersinparamotor

Gerçekleştirdiğimiz bu eylemle Mersin halkının nükleer santral planlarına karşı olduğunu hükümete bir kez daha iletmeye çalıştık.

Greenpeace'in A&G araştırma şirketine yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre Türkiye halkının %64'u ve Mersin halkının ise %70'i nükleer santrale 'hayır' diyor.

Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlumuz Cenk Levi, "Mersin halkının %70'i nükleer santral kurulmasına karşı, %83'ü ise nükleer santrale yakın bir bölgede kesinlikle yaşamak istemiyor. Nükleer santral planı derhal iptal edilmeli. Zira, nükleer reaktörler insanla, doğal çevreyle ve bölge ekonomisiyle Rus ruleti oynamaktan farksız. Mersin, turizm, tarım ve balıkçılık yönünden çok zengin. Bütün bu kaynaklar sürdürülebilir olmayan, güvensiz ve tehlikeli nükleer enerjiye teslim edilmemeli." dedi.

Dünya nükleer enerjiden vazgeçiyor

Fukuşima'daki felaketten sonra pek çok ülke nükleer planlarını askıya aldı ya da iptal etti;

  • Japonya 14 yeni reaktörün inşaatını iptal etti.
  • İsviçre 3 yeni nükleer reaktör planını iptal etti ve 2034 yılına kadar nükleer santrallerini kapatacağını açıkladı.
  • Almanya hükümeti 7 santrali kapattı ve 2022 yılına kadar da santrallerin aşamalı olarak devre dışı bırakılması planlanıyor.
  • Çin hükümeti nükleer santral planlarını askıya aldı.
  • İtalya'da nükleer santral kurulması konusu referanduma taşındı.
  • Avrupa'da nükleer santrallere dayanıklılık testi uygulanıyor.

Türkiye Hükümeti ise Ecemiş fayının 20-25 km. yakınından geçen bir bölgede kurulması planlanan Akkuyu nükleer santrali planlarına devam ediyor.

Japonya'da yaşanan felaketi deprem tetikledi ve sonrasında yakıt çubukları soğutulamadı. Benzer bir durumun Akkuyu'da yaşanmaması için Hükümet'ten bir an önce nükleer planlarını iptal etmesini ve tercihini enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjilerden yana kullanmasını talep ediyoruz.

Harekete geçin!

Mesele nükleerse, bir oydan fazlasın. Şimdi nükleersiz bir gelecek için internet eylemine katıl.

Kategoriler
Etiketler