Mersin’de çocuklara nükleer masal anlatılıyor

Yorum ekle
Haber - 24 Kasım, 2015
Akkuyu Nükleer A.Ş, Mersin'de ilk ve orta öğretim öğrencilerine taraflı ve yanlış sunumlarla nükleer santral propagandası yapmak için harekete geçti.

Tüm dünyada büyük tartışma konusu olan, Türkiye’nin %64’ünün istemediği nükleer santral konusunda, bir şirketin talebiyle, kesinlikle objektif olmayan bir eğitime başlanması, eğitim hakkına aykırıdır. 

Şirket istemiş, Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü Onaylamış

Aldığımız bilgiler doğrultusunda yaptığımız araştırmaya göre Akkuyu Nükleer Şirketi 23 Ekim’de, Milli Eğitim İl Müdürlüğü’ne yazı yazmış, Mersin Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise 5 Kasım 2015 tarihli bir yazı ile İlçe kaymakamlıkları, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirimi yapmış durumda.

Şirket İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 23 Ekim’de yazdığı yazıda, “ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi alan gençlerin nükleer teknoloji alanında doğru ve faydalı bilgilere ulaşmasını sağlamak için, nükleer alanında eğitim görmüş uzmanlarımızın okulları ziyaret ederek sunum eşliğinde öğrencileri Akkuyu projesi ile ilgili bilgilendirmesi amaçlanmıştır. Sunumda Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin çalışma prensibi, nükleer teknolojiler, radyasyon ve yaşamımızdaki yeri, dünyadaki nükleer güç santrallerinin sayısı ve durumu, radyoaktif atık yönetimi gibi konular yer almaktadır.” ifadelerine yer veriyor.

Nükleer masallar

Bu süreç ile, Mersin ve diğer bölgelerde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi tarafından, nükleer konusunda objektif olmayan, taraflı, gerçeklere dayanmayan bir bilgilendirme sürecinin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Çernobil ve Fukuşima da anlatılacak mı?

Nükleer enerji santralleri konusunda doğru bilgiler için, nükleer enerjinin dünyadaki tarihine bakmak önemli. Acaba bu eğitimde, Çernobil ve Fukuşima kazalarından, bu kazalar nedeniyle pek çok çocuğun tiroid kanserine yakalandığından bahsedilecek mi? O çocukların yaşadığı çevrenin karşı karşıya kalabileceği radyoaktif kirlilikten söz edilecek mi? Nükleerin bunca yıllık tarihinde atıkların nasıl depolanacağına hala bir çözüm bulunamadığı anlatılacak mı? Akkuyu Nükleer Santrali projesinin pek çok eksiklikle dolu olduğu, sürecin hukuksuz işletildiği, hâlâ bu projeye karşı davaların sürdüğü bu eğitimin konusu olacak mı?

Eğitim temel insan hakkıdır. Bilgiler, objektif, eleştirel, gerçek, çoğulcu olmalıdır. Nükleer enerji konusunda bilimsel çalışmalar, tarihsel deneyimler, davalar, hukuki süreçler ortadayken, Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi tarafından Mersin ili ve diğer bölgelerde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine nükleer konusunda, taraflı objektif olmayan yanlış bilgilere dayalı bir bilgilendirme çalışması kabul edilemez.

Harekete geç

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi reddetmesi ve bu çalışmaya izin vermemesi için sen de bağlantıya tıkla, kampanyaya katıl.

Kategoriler
Etiketler