Microsoft üzerindeki kara bulutlar

Yorum ekle
Haber - 18 Nisan, 2012
Microsoft’u temiz enerji kullanmaya çağırmak için şirketin İstanbul Levent’teki binası önünde eylem yapan Greenpeace eylemcileri göz altına alındı.

Greenpeace eylemcileri bugün İstanbul, Levent'teki Microsoft binası önünde gerçekleştirdikleri eylemle, yazılım şirketini kirli enerjiler yerine yenilenebilir enerji kullanmaya çağırdı.

Üzerinde 'Microsoft bulutun ne kadar temiz?' yazılı pankart açan eylemciler, şirketler tarafından kullanıma sunulan bulut bilişim sistemlerine (Cloud) talebin artmasının kömür ve nükleer gibi kirli enerjilerin kullanımını da artırdığına dikkat çekti. Yaklaşık bir saat süren eylemin ardından, eylemciler göz altına alındı. Microsoft önündeki eylemle aynı anda, Greenpeace Lüksemburg ofisi Amazon.com Avrupa merkez binası, Greenpeace Uluslararası da Apple'ın İrlanda'daki merkezi önünde eylem yaptı.

Microsoft bulutunu temizle

Dün yayımladığımız "Bulutunuz ne kadar temiz?" adlı rapora göre bulut bilişim sistemleri çerçevesinde kendi işletmelerini kuran en büyük şirketlerden üçü olan Amazon, Apple ve Microsoft, bu işletmelerin elektriğini kömür ve nükleer gibi kirli enerjilerden sağlıyor. 80'den fazla veri merkezi ve bu konuda uzman 14 bilişim teknolojisi (BT) şirketinin değerlendirildiği rapor, bulut bilişim sitemlerinin temiz olması için gereken koşulları da ortaya koyuyor.

Çoğumuz, müzik veya fotoğraflarımızı bulut bilişim sistemi aracılığıyla paylaşıyor ve yedekliyoruz. Hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımız bu teknolojinin kirli fosil yakıtlar yerine temiz enerjilerle çalışmasını istiyoruz. Pek çok bilişim şirketi enerji verimliliği konusunda başarılı adımlar attı.

Apple, Amazon ve Microsoft gibi yenilikçi ve sektörlerinde lider şirketler, veri merkezlerinin enerjisini kömürden almaya devam ediyor. Kullanıcıların bunu önemsemediğini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Microsoft gibi öncü bir bilişim firmasının ve diğer tüm şirketlerin de temiz enerjilere doğru bir adım atması, temiz bir gelecek adına büyük bir değişim yaratacaktır.

Bir veri merkezi, 250 bin dairenin elektriğini harcıyor

Dünya çapında daha çok insan fotoğraf, video veya belgelerini yüklemek ve kaydetmek için bulut bilişim sistemlerini kullandıkça, bilişim şirketleri daha fazla veri merkezi kurmak zorunda kalıyor. Bu veri merkezi binaları o kadar büyük ki bazıları uzaydan bile görülebilir.

Bu merkezlerde binlerce bilgisayar olduğu için çok yüksek miktarda elektrik enerjisi tüketiliyor. Bazı veri merkezlerinde, Avrupa'da ortalama 250.000 dairenin harcadığına denk elektrik kullanılıyor. Raporun sonuçları gösteriyor ki bulut bilişim sistemi bir ülke olsaydı bu durumda tükettiği elektrik miktarıyla dünya çapında en çok elektrik kullanan beşinci ülke olurdu. Bu verilerin 2020 yılına kadar üçe katlanacağı öngörülüyor.

Google, Yahoo ve Facebook temiz enerjiye yöneliyor

Google, Yahoo ve Facebook gibi şirketler sektörün temiz enerjiye dönmesi için öncülük etmeye başladı. Bu şirketler bir yandan enerji verimliliği için yenilikler yaparken, diğer yandan yeni veri merkezlerini kurarken yenilenebilir enerji kullanımını öncelikli tutuyorlar.

Hükümetlerden daha temiz enerji kaynağı seçeneklerini değerlendirmeye almalarını istiyorlar. Geçtiğimiz yıl Facebook, Greenpeace'in kampanyasına cevap vererek, enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edeceğini ve bu konuda liderlik edeceğini açıklamıştı.

Bulut Bilişim Sistemi olan bütün bilişim şirketlerinden aşağıdaki taleplerde bulunuyoruz:

  • Şeffaf olup, enerji seçimini ve karbon ayak izini açıklamasını, yenilikçi çözümlerini paylaşarak sektörün gelişmesine yardımcı olmasını
  • İşletme politikalarında veri merkezlerini yenilenebilir enerji şebekelerinin olduğu yerlerde kurmalarını
  • Enerjilerini yenilenebilir kaynaklardan almasını
  • Devletlerin ve elektrik şirketlerinin şebekede kullanılan yenilenebilir enerji miktarlarını artırma yönünde talepte bulunmalarını.

Ne yapabilirsin?

Apple, Amazon ve Microsoft'un patronlarına bulutlarını bu kara lekeden temizlemelerini söyle!

Kategoriler