Greenpeace, Mısır'ın Akdeniz kıyısında nükleer santral kurma kararını kınıyor

Haber - 31 Ağustos, 2010
Greenpeace, Mısır hükümetinin Akdeniz kıyısında, El Dabaa’da ülkenin ilk nükleer santralini kurma kararını kınıyor. Ortadoğu ülkelerinin kirli, pahalı ve tehlikeli bir enerji sistemine geçmesi tüm bölge için büyük bir tehdit oluşturacak. Nükleer enerji, yenilenebilir enerjilerin gelişmesi ve iklimin korunmasının önünde de bir engel teşkil ediyor. İklim değişikliği ile mücadele edebilmek için, hükümetlerin yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik etmesi gerekiyor.

Mısır, ülkenin ilk nükleer santralini kurma kararı verdi

Greenpeace, dünyanın neresinde olursa olsun riskli ve pahalı bir enerji olan nükleere karşıdır. Greenpeace her tür nükleer enerji neslinin, başka bir Çernobil yaratabilecek ölümcül bir karar olduğunu savunuyor. Çernobil felaketi milyonlarca insanı etkiledi ve hala gözle görülür şekilde etkileri devam ediyor.

Greenpeace, her bireyin olduğu gibi Mısır halkının da daha iyi bir enerji çözümünü hakettiğine inanıyor. Mısır gibi güneş potansiyeli açısından zengin ülkeler, sürdürülebilir ve temiz enerji sistemleri inşa etmelidir.

Greenpeace tüm dünyada Enerji [D]evrimi raporu ile, nükleer teknolojiye gereksinim duymadan ve karbon salımlarının düşürülebildiği küresel bir sürdürülebilir bir enerji modeli öneriyor.

Kategoriler
Etiketler