NATO'nun Nükleer Füzeleri İstanbul'u Bastı

Toplantı öncesinde Türkiye'yi dolaşmaya gelen füzeler, kameralara yakalandı.

Haber - 26 Haziran, 2004
NATO Zirvesi öncesinde Türkiye'yi ziyarete gelen 'nükleer füzeler', 25 Haziran Cuma günü İstanbul'un Ortaköy semtinde, bir gün sonra ise Galatasaray'da kameralara yakalandı. 28-29 Haziran tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan toplantıya 26 üye ülkenin devlet başkanları ve delegeleri katılıyor.

Greenpeace'in 'nükleer füzeleri' İstanbul'da

Nükleer füze kılığına giren Greenpeace eylemcileri, Galatasaray'da 'kurtulun benden' mesajı taşıyan broşürler dağıttı. Alışveriş yaptığı gözlenen füzeler, nükleer silahsızlanma istediklerini, barış için kendilerini feda edeceklerini söyledi. Basınla söyleşi yapan füzelerden bazıları "Dünyanın barışa ihtiyacı var, bize değil." diye demeç verdi.

NATO: Nükleer ittifak

Askeri bir ittifak olmasının ötesinde, NATO nükleer bir ittifak. Üye ülkelerden ABD, İngiltere ve Fransa'nın on binden fazla nükleer silahı var. Bunun dışında, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu altı NATO üyesi ülkede yaklaşık 150 nükleer bomba, ABD tarafından, NATO kapsamında kullanılmak üzere, konuşlandırılmış durumda.

NATO üyesi ülkeler, uluslararası anlaşmaların getirdiği yasal ve ahlaki sorumlulukları yerine getirmeli ve nükleer silahları yaygınlaştırmak ve yeni doktrinler uydurmak yerine, nükleer silahsızlanma çalışmalarına bir an önce, hemen bu toplantıda başlamalı.

Kategoriler