Nuh'un gemisi bu kez iklim değişimi yüzünden kalkıyor

Geminin bu seferki konukları iklim mültecileri

Haber - 6 Aralık, 2004
Greenpeace, 'iklim mültecilerini' Buenos Aires meydanındaki dev gemiye binmeye davet ederek, iklim değişimi sorununun aciliyetine dikkat çekti. Eylem, Rusya Kyoto Protokolü'nü imzaladıktan sonra düzenlenen ilk İklim Toplantısı'nın (COP 10) başladığı gün yapıldı.

İklim değişimi mültecileri, Arjantin'de Greenpeace eylemcilerinin yaptığı Nuh'un gemisine biniyorlar.

Otuz metreye yedi metre boyutundaki dev İklim Gemisi'nin önünde bir açıklama yapan Greenpeace İklim Kampanyası Sorumlusu Stephanie Tunmore, "İklim değişimi ilk başta ve en çok yoksul halklara zarar veriyor. Hepimizi etkileyecek olan bu soruna bir an önce çözüm üretmemiz gerekiyor; çünkü hepimizi alacak büyüklükte bir gemi yok." dedi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişimi Sözleşmesi Onuncu Taraflar Toplantısı, 17 Aralık'a kadar devam edecek. Hükümetler, Şubat ayında yasalaşacak olan Kyoto Protokolü'nün yaşama geçirilmesi için gerekli önlemleri tartışacak. Kyoto Protokolü imzaya açıldığından beri yedi yıl geçti.

Tunmore, "Şu andaki en temel öncelik, sera gazı salınımları azaltacak önlemleri yaşama geçirmek." dedi. "Artık dünyanın küçük ayrıntıları tartışacak zamanı kalmadı. Kökten ve etkili çözümler gerekiyor."

Greenpeace, toplantıya katılan tüm taraflardan sorumluluklarının gereğini yerine getirip sera gazı salınımlarının azaltılması için gerekli tüm bağlayıcı önlemleri almalarını istiyor.