Nükleer karşıtlarına beraat!

Yorum ekle
Haber - 31 Mayıs, 2011
Rusya ile imzalanan Akkuyu nükleer santral anlaşmasının TBMM’de onaylanması sırasında meclis önünde eylem yapan 58 nükleer karşıtının davası beraatle sonuçlandı.

58eylemci

58 nükleer karşıtı eylemci için, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten açılan dava sonuçlandı. Bugün Ankara 15. Asliye Ceza Mahkemesi'inde görülen 4. celsede "sanıklara yüklenen suçlar oluşmadığından ayrı ayrı beraatlerine" karar verildi.

58 eylemci, 6 Temmuz 2010'da TBMM önünde nükleer karşıtı 170 bin imzayı milletvekillerine teslim etmek istedikleri için yargılanıyordu. Eyleme Greenpeace'in yanı sıra Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Sinop Çevre Platformu, Yeşiller ve Küresel Eylem Grubu'ndan eylemciler de katılmıştı.

Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusumuz Pınar Aksoğan, "Eylemciler Türkiye'nin nükleer bir felakete sürüklenmesini önlemek için Meclis önündeydiler. Daha sonrasında yaşanan Fukuşima felaketi de ne kadar haklı olduklarını açıkça ortaya koydu. Karardan her ne kadar memnun olsak da nükleer santralden vazgeçilene kadar eylemlerimiz devam edecek. Japonya, Almanya ve İsviçre halkın gösterdiği tepkileri görerek nükleer planlarından vazgeçti. Türkiye kamuoyu da nükleer santral istemiyor. Artık hükümetin nükleer planı tamamıyla rafa kaldırmasının ve bizlere rahat bir soluk aldırmasının zamanı geldi" dedi.

Nisan ayında A&G araştırma şirketine yaptırdığımız kamuoyu araştırmasına göre Türkiye'nin %64'ü nükleer santrale 'Hayır' diyor.

Harekete geçin!

Mesele nükleerse, bir oydan fazlasın. Şimdi nükleersiz bir gelecek için internet eylemine katıl.

Kategoriler
Etiketler