Nükleer karşıtlarının davası sürüyor!

Yorum ekle
Haber - 13 Ocak, 2011
TBMM önünde nükleer karşıtı eyleme katılan 58 kişi hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefetten açılan davanın ikinci celsesi bugün görüldü.

Ankara Adliyesi’nde görülen duruşmada eylemciler ifadelerinde bir suç işlemediklerini, Anayasal bir hak olan düşünce özgürlüklerini kullandıklarını belirttiler. Hakimin kararın ertelenmesini istiyor musunuz sorusuna da “Beraatimi istiyorum çünkü bir suç işlemedim” şeklinde cevap verdiler. Eylemciler milletvekillerine nükleer karşıtı 170 bin imzayı verebilmek için TBMM önüne gittiklerini de belirttiler.

Yaklaşık yarım saat süren celsede hakim duruşmayı 16 Mart 2011 saat 10.00’a erteledi. Bu celsede karar çıkması bekleniyor.

6 Temmuz 2010’da 170.000 nükleer karşıtı imzayı Meclis’e taşımak için gerçekleştirilen eyleme katılan Greenpeace, Nükleer Karşıtı Platform, Sinop Çevre Platformu, Yeşiller ve Küresel Eylem Grubu’ndan eylemciler, uluslararası sözleşmelerle de garanti altına alınmış düşünce ve ifade özgürlüğünü kullandıkları için 1,5 ila 3 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. Bu tür eylemlerin susturulmaya çalışılması hükümetlerin, elde ettiği gücü suistimal etmesine de kapı açar.

Bugüne dek, www.eylemdeyim.org web sitesinde “ben de eylemdeyim” diyen 12 binin üzerinde kişi yargılanmakta olan eylemcilere destek verdi.

Harekete Geçin!

Nükleersiz bir dünya mümkün. Onu yaratmak ve yaşatmak için harekete geçin

Kategoriler
Etiketler