AKP'ye sorduk nükleer atık sorundur dedi

Yorum ekle
Haber - 8 Ağustos, 2011
AKP Mersin İl Genel Meclisi Başkanı ile aramızda geçen iki saatlik görüşmede AKP'li yetkililer, nükleerin atık sorununa bir çözüm bulunamadığı konusunda bizimle aynı fikirde olduklarını söylediler.

buyukeceliyuruyus© Mersin Nükleer Karşıtı Platformu

Bugün nükleer santrallerle ilgili görüşmek üzere AKP Mersin İl Genel Meclisi'ndeydik. AKP Mersin İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Gül'ün nükleer santrallerin temiz olduğunu internetten öğrendiğini açıklaması üzerine buluşma talebinde bulunduk. AKP Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt ile görüştük. İki saat süren görüşmenin sonuna doğru nükleer santrallerle ilgili yaptırdığımız kamuoyu araştırmasının sonuçlarını ve Enerji [D]evrimi raporunu teslim ettik.

Yaptığımız görüşmede AKP yetkilileriyle, nükleerin atık sorunuyla ilgili hem fikirdik. Çözümü olmadığını konuştuk. Onlarda nükleere 'aşık' olmadıklarını ifade ettiler. Yine de AKP'nin önerdiğimiz yenilenebilir enerji alternatifleri konusunda somut bir duruşu bulunmuyor.

Nükleer enerji santralleri, internet üzerinden araştırılıp karara varılamayacak kadar ciddi bir konu. Hem bilimsel veriler, hem de yaşanan acı tecrübeler nükleerin hiç de temiz ve güvenli bir enerji olmadığını gösteriyor. Hükümet bir an önce sunduğumuz doğa dostu ve barışçıl çözüm önerilerini dikkate almalı ve bu kirli enerjiye yatırım yapmaktan vazgeçmeli.

500 kişi santral sahasına yürüdü

Mersin Nükleer Kartşıtı Platform tarafından 24 Temmuz'da Akkuyu'da başlatılan çadır kamp etkinliğine ilk günden beri destek veriyoruz. Kampa katılanlar, yerel halkla birlikte, 7 Ağustos'ta yaklaşık 500 kişinin katılmıyla nükleer santralin yapılması planlanan alana bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe katılan yüzlerce kişi hep bir ağızdan bağırdılar: 'Akkuyu'da nükleer santral istemiyoruz!'

jandarmadirenis© Mersin Nükleer Karşıtı Platformu

Yürüyüşle ilgili fotoğraflar için Mersin NKP'nin Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kategoriler
Etiketler