Japonya'da Tarihi Gün

Yorum ekle
Haber - 26 Ağustos, 2011
Bugün Japonya’da faaliyet gösteren 54 nükleer santralden 41’i devreden çıkartıldı. Nükleersiz Japonya için geriye sadece 13 nükleer santral kaldı.

fukushimadaolcum

Fukuşima nükleer felaketinin ardından Japonya Başbakanı Naoto Kan nükleersiz Japonya için hırslı bir vizyon ortaya koydu. Bu vizyon devam ettirilmeli.

Fukuşima nükleer santralinde yaşanan çekirdek erimeleri bize nükleerin temel olarak güvenilmez olduğunu gösterdi ve artık çok açıktır ki Japon çevresi, insanları ve ekonomisi bir nükleer kazayı daha kaldıramaz. Yeni başbakan Fukuşima'da temizleme ve yeniden yerleştirme çalışmaları için hemen bir fon oluşturmalı, kalan nükleer reaktörler de gelecek yıl sonuna kadar tamamen devreden çıkarmalı ve yeni çıkan yenilenebilir enerji yasası ile gerçek bir enerji devriminin nası olacağını göstermeli.

Japon halkının %85'i temiz enerjilere yönelmek istiyor. Türk halkının da %84,2'si de enerji ihtiyacımızı karşılamak için riske girmeyip temiz kaynaklara yönelmemiz gerektiği görüşünde. Japonya'nın bu kararı Türk hükümetine ve tüm dünyaya örnek olmalı, nükleerden vazgeçmek için bir Fukuşima daha beklemeye gerek yok. Türkiye'de enerji devriminin altyapısını hazırlayacak yasaları dört gözle bekliyoruz.

Şimdi Türkiye için harekete geçin!

Nükleersiz bir gelecek için internet eylemine katılın.

Kategoriler