Karanlık Taraf'tan cevap var!

Yorum ekle
Haber - 11 Ağustos, 2011
VW Dark Side videosunu izledikten sonra sizin de aklınızdan şu sorular geçmedi mi: 'Bu nasıl olabilir? Volkswagen 'halkın arabası' değil miydi? Blue Motion Polo'nun, en verimli çalışan otomobillerden birinin üreticisi değil miydi?

Volkswagen, dünyanın en çevreci otomobil üreticisi olmak istediğini söylüyor ancak 2010'da sattığı otomobillerin sadece %6'sı en verimli modellerinden oluşuyor.

VW, verimlilik standartlarına ve otomobil başına düşen karbon salınımlarının limitlenmesine karşın lobi faaliyetleri yürütüyor. Üstelik biraz daha yakından bakınca VW modellerinin çok azı Blue Motion teknolojisine sahip. Daha da kötüsü, bu modeler 'standart' modellerden çok daha pahalı.

Peki, ekstra donanım hakikaten o kadar fazla mı tutuyor, yoksa VW bu yaygın olmayan pazardan hızlı kar mı elde etmeye çalışıyor?

Aslında VW'in web sitesi yakıt verimliliği konusunda herhangi bir bilgiyi paylaşmak konusunda yetersiz. Eğer ilgileniyorsanız motorlarla ilgili birçok bilgiyi geçip aradığınıza biraz benzeyen şeylere ulaşabiliyorsunuz.

VW'nun Birleşik Krallık yöneticisi Chris Craft'e, VW'nun verimlilik standartlarına karşı yaptığı lobiciliğe itirazlarımızı yazdık. Ayrıca bu standartların VW'nun daha verimli modellerine büyük bir avantaj sağlayacağını ve daha büyük bir market payı vereceğini de söyledik. 1955 model Morris Minor'dan beter CO2 performansına sahip Touareg gibi agresif gözüken araçlar satılırken, Polo gibi daha küçük arabaların satışları düşmeye devam edecek. Büyük modeller terkedilirse, daha küçük ve daha verimli arabalar popüler olacak.

Chris'den cevap alamadık. Biraz meşguldü herhalde... Onun yerine VW'nun basın bilgilendirme yöneticisinden bir mektup aldık. Aşağıda onun mektubundan bazı bölümler ve bizim cevaplarımızı görebilirsiniz:

- Endüstriye tek taraflı ve uygunsuz bir yükün verilmesinden kaçınılmalıdır ki endüstrinin yenilik getirme kapasitesi ve rekabet edebilirliği korunsun.

Her bir sektör ve her bir endüstri, bütün mevzuat yerli yerine oturana kadar 'tek taraflı' olarak incelenmek durumunda. Otomotiv sektörü yalnız değil, örneğin enerji yaratma mevzuatları da eşit derecede önemli. Ama yeni CO2 mevzuatı biran önce oluşturulmalı; çünkü şu an satılan ve benzinle çalışan arabalar, önce 20 yıl kadar yeni olarak, sonra da tekrar tekrar ikinci el araba olarak etrafta olmaya devam edecek.

VWdancevap2

O zaman, araçların karbon salımlarını düşürmek, hangi açıdan 'uygunsuz bir yük'? Biliyoruz ki iklim değişikliği kuraklıkları kötüleştiriyor, ve VW modellerinden en beter CO2 performansına sahip olan Touareg'in, bu sene gene kuraklık çeken Tuareg insanlarının adını almış olması oldukça üzücü...

Daha olumlu bir noktadan yaklaşırsak; bir AB verimlilik yönetmeliği, yenilikçilik ve VW'nun rekabet edebilirliğini arttırmaya, iklim değişikliğini azaltmaya ve hayatları kurtarmaya hizmet edeceği gibi aynı zamanda ulaşılması oldukça mümkün bir hedef. Devam ediyoruz:

- '[VW] EU27 yeni araç filosundaki CO2 salımlarını 166g (2006)'dan 144g (2010)'a düşürdü. 20'den fazla modelimiz… 100g/km'den az salınım yapıyor.'

Yani VW kolayca bu 20 verimli yakıt kullanan modelini satabilir ve hemen şimdi 100g/km bir filoya sahip olabilir. O zaman da daha güçlü bir AB mevzuatı için lobi yapabilir. Muazzam bir market avantajına sahip olurken aynı zamanda araç emisyonlarını azaltıp hayat kurtarabilir.

İşte bu yüzden AB'nin 80g/km hedefinin önemli ve kesinlikle mümkün olduğunu düşünüyoruz. VW böyle bir mevzuata karşı lobicilik yapmayı bırakmalı ve gücün karanlık tarafından uzaklaşmalı.

Harekete geç!

VW'yi gücün karanlık tarafından döndürmek için başlattığımız dünya çapındaki isyana sen de katıl!

Kategoriler