Nükleerden Siemens de vazgeçiyor

Yorum ekle
Haber - 18 Eylül, 2011
Alman sanayi devi Siemens, artık nükleer enerji sektörüne yatırım yapmayacağını ve yenilenebilir enerjilere yöneleceğini açıkladı.

siemensnukleerGreenpeace, Siemens'in Akkuyu'ya yapmayı planladığı nükleer santrali protesto ederken,1999

Akkuyu ve nükleersiz gelecek için umut verici bir haber Almanya'dan geldi. Siemens nükleer sanayiden çekiliyor ve yenilenebilir enerji teknolojilerine yöneliyor. Siemens'in bu kararının altında Mart'ta Fukuşima'da yaşanan felaketin etkisi var.

Bu haberi duyduktan sonra, nükleer enerji için siyasi bir karar diyebiliriz. Ülkeler, enerji politikalarını ve önceliklerini belirledikten sonra, şirketler hemen bu değişikliğe uyum sağlıyor.

Siemens, Akkuyu'ya kurulması planlanan nükleer santrali işletecek Rus şirketi Rosatom'la da nükleer konusundaki ortaklığını iptal edeceğini belirtti. Ayrıca Siemens'in üst düzey yöneticilerinden Peter Loescher, Alman Hükümeti'nin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş konusunda destek olduklarını da söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Mayıs ayında, Almanya'daki 17 adet nükleer reaktörün 2022 yılına kadar kapatılacağını açıklamıştı.

Harekete geçin!

Nükleersiz bir gelecek için internet eylemine katılın.

Kategoriler