Numnumlar da yavru balık avına karşı

Yorum ekle
Haber - 9 Ocak, 2011
Bugünlerde yolunuz numnum restoranlarından birine düştü mü? Eğer yemeğinizi numnum’da yemek isterseniz, sizleri üzerinde “Sizin balık kaç santim?” yazılı tişört giyen garsonlar karşılıyor olacak.

Greenpeace Akdeniz'in "Seninki kaç santim?" isimli, yavru balık avını durdurmaya yönelik kampanyasına, numnum restoranlar zinciri de destek veriyor. Müşterilerine farklı bir lezzet ve hoş bir ortam sunan numnum şubelerinde yemek yiyenler, masalarda bulunan sembolik balık boyları cetveli ve broşürlerinden bilgi alabiliyor.

Her koşulda ve ortamda iyi yiyecek konseptinin destekçilerinden olan numnum restoranlarının sahibi şef Mehmet Gürs neden böyle bir kampanya yaptıklarını şu sözlerle anlatıyor: "Benim beş yaşında bir oğlum var ve ona karşı sorumluluklarım var. 2050 yılında dünya balık stokları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Bunu önlemek için vaktim varken, hiçbir şey yapmadım diyemem. İşte bu yüzden ben restoranlarımda müşterilerime yavru balık sunmuyorum. İş burada da bitmiyor. Tüketiciyi de bilinçlendirmek gerektiği için "Seninki kaç santim" kampanyasına tüm numnum şubelerinde destek veriyoruz.

SMS gönder, kampanyaya katıl

Restoran çalışanları da kampanya hakkında bilgi sahibi. Tüketicileri en doğru şekilde yönlendiriyorlar. Müşteriler, masaların üzerinde bulunan sembolik balık boyları cetvellerini alıp, balık satın alırken kullanabilirler. "Seninki kaç santim" eylemine sadece www.kacsantim.org internet adresi üzerinden değil, cep telefonlarından SMS göndererek katılmak da mümkün. Kampanyaya destek vermek için numnumlar'da bulunan cetvellerin arka yüzündeki talimatları izlemek yeterli.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı da şunları söylüyor: "Tüketiciler, yasadışı ve aşırı avlanmanın sonucu olan yavru balık avında, zincirin en son ama belki de en önemli halkası. Bilinçli tüketiciler, yavru balık almayarak talebi ortadan kaldırabilir ve yavru balık satışını durdurabilirler. Aynı zamanda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın da en kısa sürede yasal avlanma boylarını, bilimsel veriler ışığında değiştirme yönünde adım atmasını bekliyoruz."

Harekete Geçin!

Tarım Bakanlığı’ndan yavru balık satışını engellemesini ve yasal balık boylarını düzenlemesini isteyin. Denizlerden vazgeçmeyin!

Kategoriler
Etiketler