Pasifik’teki orkinos stokları aşırı avlanma nedeniyle tükeniyor

Haber - 21 Nisan, 2008
Greenpeace eylemcileri Pasifik Okyanusu'nda gerçekleştirdikleri eylemle tükenmekte olan orkinos stoklarına dikkat çekti ve bölgede deniz rezervleri oluşturulması için acil adımlar atılmasını istedi.

20 Nisan 2008 - Greenpeace eylemcileri ABD bandrollü gırgır teknesi Cape Finisterre'ye eylem düzenlediler. "Deniz Rezervleri Şimdi" pankartları taşıyan eylemciler tekneye "Orkinos Katliamı" yazdılar.

Dünya orkinos stoklarının %60'ı Pasifik'ten geliyor. Ancak bilimadamları bu bölgedeki iki önemli türün -kocagöz ve sarı yüzgeçli orkinos - aşırı avlanma nedeniyle tehlikede olduğunun  söylüyor.

Bu yıkımı durdurmak için Batı Pasifik Okyanusu'nda tura başlayan Greenpeace gemisi Esperanza, yasadışı ve yıkıcı orkinos avcılığı ile ilgili veri topluyor.

Geçtiğimiz Pazar günü Greenpeace ABD bandrollü gırgır teknesi Cape Finisterre'e karşı bir eylem düzenledi. Pasifik Adaları ülkeleri arasında kalan uluslararası sularda gerçekleşen eylemde, "Deniz Rezervleri Şimdi" pankartı açan gönüllüler aynı zamanda gırgır teknesinin üzerine boya ile "Orkinos Katliamı" yazdılar. Greenpeace, balıkçılık teknesinin bölgeyi hemen terketmesini istedi.

Birkaç gün önce,  Greenpeace Pasifik Okyanusu'nda bulduğu FAD cihazına (Balık Toplama Cihazı) el koydu. Balıkçılık filoları FAD cihazını orkinos sürülerinin cezbederek belli bir bölgeye yönlendirmek ve sürünün tümünü büyük ağlarla yakalayabilmek için kullanıyorlar. Ancak içlerinde yavru kocagöz ve sarı yüzgeçli orkinoslarında bulunduğu bir çok balık türü bu ağlara takılarak ölüyor.

Ayrıca Kore bandrollü gırgır teknesi Olympus'un bölgeden ayrılmasını istediğimiz sırada "Deniz Rezervleri Şimdi" pankartı açtık. Kore'nin en büyük şirketlerinden olan Dongwon Industries Co. Ltd'ye ait bu geminin 2006 yılında yasadışı avcılığa karıştığından şüpheleniyor.

Greenpeace Avustralya sitesinde eylem videosunu seyredebilirsiniz.

Güncelleme, 21 Nisan 2008 - Greenpeace eylemcileri Tayvan bandrollü perkete Nian Sheng 3'e binerek, taşıdıkları içeriği incelediler. Eylemciler gemide orkinosun yanı sıra yüzlerce donmuş köpekbalığı yüzgecine rastladılar. Köpekbalıklarının yüzgeçleri için avlanması deniz rezerv alanlarında kesinlikle yasaklanması gereken uygulama. Üstelik bu uygulama son derece dehşet verici. Köpekbalığının yüzgeci kesildikten sonra geri kalanı deniz atılıyor. Köpekbalığı bu sırada bazen hayatta oluyor bazen de ölüyor. Gemi uluslararası sulardan çıkana kadar onlara eşlik ettik. Ancak bu dehşet verici uygulama, bölge deniz rezerv alanı ilan edilene kadar devam edecek. Şimdi imza kampanyamıza katılarak deniz rezervleri oluşturulmasına destek verebilirsiniz.

Esperanza'da bulunan Greenpeace Pasifik Kampanya Sorumlusu Lagi Toribau, teknolojik gelişmeler sayesinde büyük avcı gemilerinin küçük Pasifik ülkelerinin bir yılda avladığı balık miktarını bir kaç gün içinde avladıklarını söylüyor.

"Orkinos avcılığının diğer denizlerde aşırı avlanma yüzünden çökme noktasına gelmesiyle, avcı gemileri Pasifik Okyanusu'na yönelmeye başladı. Bu nedenle yerel halk için hayati önem taşıyan orkinos avcılığı bölgedeki büyük filolar nedeniyle oldukça zorlaştı." Diyor Toribau.

Greenpeace'in çözüm önerileri

Greenpeace Pasifik'teki bazı uluslararası suların deniz rezervi olması için Avustralya Hükümeti'ni bölgeye destek vermeye çağırıyor. Deniz rezervleri sayesinde balıkçılık sürdürülebilir bir hale gelecek ve aşırı sömürülmüş durumdaki orkinos kaynakları ve tüm deniz yaşamı kendini iyileştirme şansı bulacak.

Greenpeace aynı zamanda, gelecekte de orkinos kalması için Pasifik'teki avcılığın %50 oranında durdurulması için çağrıda bulunuyor.

Siz ne yapabilirsiniz?

Greenpeace, deniz hayatının korunması ve balık stoklarının iyileştirilmesi için dünya denizlerini %40'ında tam koruma sağlanmış deniz rezervleri oluşturulması için uluslararası çalışmalar yürütüyor.

Siz de bu imza kampanyasına katılarak deniz rezervlerinin oluşturulmasına destek verebilirsiniz.

Kategoriler
Etiketler