Rainbow Warrior Kaptanı Peter Willcox’tan, Yırca için…

Yorum ekle
Haber - 20 Ekim, 2014
Yırca, Soma’nın bir köyü. Soma 300 madencinin öldüğü bir kömür madeni kazasıyla tanınıyor.

Burası aynı zamanda termik santralleriyle de biliniyor. Bu santralleri kuran şirket ve Vali, Yırca’nın yakınına bir kömürlü termik santral daha kurmaya karar vermişler. Bunu yapmak için de Yırca’daki zeytinlikleri kesmeleri gerekiyordu.

17 Eylül’de 13 ağacı keserek başladılar.

21 Eylül’de Rainbow Warrior mürettebatı, köylülerle tanışmak ve onlara destek olmak için köyü ziyaret etti.  O günlerdeki Facebook postumuza bir bakın. Görüyorsunuz, zeytin ağaçları, köylülerin en önemli geçim kaynağı.

Zeytinimi kesme

Greenpeace çalışanlarından bazıları, zeytinliğin dışında köylülerle birlikte nöbet tutuyor. Köylüler vaktinden önce zeytin hasadı yaptı çünkü şirketin bütün ağaçlarını keseceğinden korkuyorlardı. Greenpeace avukatı hukuksuz ağaç kesmini durdurmak için Soma’dan çalışmaya başladı.

İstanbul’daki Greenpeace ofisi, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ı göreve çağıran bir kampanya başlattı. Anayasa’nın 5403 sayılı maddesine göre, bu alanı koruma görevi, Vali’ye düşüyor.

Fakat Vali, “Bugün enerji uğruna savaşlar yapılıyor, ülkeler bölünüyor, bizim ülkemiz de enerji temini için birkaç zeytin ağacını feda etmeye karar vermiş. Olaya biraz da bu açıdan bakabilmeliyiz.” dedi.

İnanıyoruz ki, eğer kömürün öldürücü olduğunun farkına varması gereken biri varsa o da Vali Erdoğan Bektaş. Rüzgar ve güneşle dolu bir ülkede, bu tavır aşırı derecede garip. 14 Ekim’de sabah saatlerinde Kolin Şirketler Grubu geldi ve 86 ağacı daha kesti. Jandarma olay yerini terk ettikten sonra kesim devam etti ve toplamda 475 ağaç kesilmiş oldu. Şu an bir kesim yok ama şirket tüm zeytin ağaçlarını keseceğini açıkladı. Bu Yırca’nın sonu mu, bilmiyorum ama olabilir.

Kömür kirlidir. Yerin dibinde onu çıkarmaya çalışan madencilerin canını alır. Kömürlü termik santraller etrafında yaşayan herkesi hasta eder. Her geçen gün biraz daha asidik olan denizleri ve okyanusları daha da zehirler. Fakat bazı adamlar kömürden para kazanır ve bu durum böylece sürer gider.

Rainbow Warrior mürettebatı, Yırca’daki insanlara destek oluyor. Tek dileğim, daha fazlasını yapabilmiş olmak.

Zeytinimi kesme

Harekete geç

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ı göreve çağırdığımız kampanya ilk 5 gününde 10.000 kişi katıldı. Eğer sen de Yırca’nın ve zeytinlerin geleceği için harekete geçmek istiyorsan kampanyamız burada.

Ayrıca Twitter’da #ZeytinimiKesme etiketinde gelişmeleri takip edebilir, @ValiBektas’a tweet yollayabilirsin.

Kategoriler