Petrol tankeri karşısında Greenpeace’i buldu

Yorum ekle
Haber - 2 Mayıs, 2014
Greenpeace eylemcileri bugün, Hollanda’nın Rotterdam kentinde Kuzey Buz Denizi’nin Rusya’ya ait olan bölümünden çıkarılan ilk petrolü taşıyan Rus Mikhail Ulyanov tanker gemisine karşı eylem yaptı.

Kuzey Buz Denizi’nden çıkarılan ilk petrolü taşıyan tankere karşı gerçekleştirilen eylemde 44 kişi göz altına alındı. Aralarında Rusya’da iki ay boyunca tutuklu kalan Gizem Akhan’ın da bulunduğu Greenpeace üyelerinden bir kısmı, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıAkhan da serbest kalan eylemciler arasında.

“Tehlikeli petrole ihtiyacımız yok”

44 kişilik ekipte, geçtiğimiz yıl Rusya’da hukuksuz bir şekilde iki ay boyunca göz altında kalan Gizem Akhan ve Rusya’da gözaltında tutulan ekipten altı kişi daha bulunuyor. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılanlar arasında olan Akhan, serbest kaldıktan sonra “Kuzey Kutbu’nu tehlikeye atarak çıkarılan petrole ihtiyacımız yok. Gazprom ve diğer petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’nu bir fırsat alanı olarak görmekten vazgeçmeleri gerekiyor. Kuzey Kutbu ve gezegenin geleceği için çok geç olmadan harekete geçmeliyiz” dedi.

Bu sabah 7.00 sularında 4 Greenpeace eylemcisi şişme botlarla tankere yaklaşarak, tankerin üzerine ‘No Arctic Oil’ (Kuzey Kutbu petrolüne hayır) yazdı. Tanker limana girdikten sonra ise 20 Greenpeace eylemcisi üç şişme botla barışçıl bir şekilde tankerin limana yanaşmasını engellemeye çalıştı.  

Büyük bir cesaret gösterdiler

Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo, “Eylemcilerimiz göz altına alınmış olabilir, ancak mücadelemiz daha yeni başlıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında göz altına alınan aktivistlerimiz iki ay hapiste geçirmelerine rağmen, Kuzey Kutbu’nda petrol aranmasına karşı duruşlarını bugün büyük bir cesaretle bir kez daha gösterdiler. Onların kararlılıkları ve cesaretleriyle gurur duyuyoruz. Fosil yakıtlara olan bağımlılığımız, sadece doğaya zarar vermiyor, aynı zamanda demokrasi adına bir tehdit oluşturuyor. Fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltıp yenilenebilir enerjilere ve enerji verimliliğine yönelmek artık gelecek için yapılması gereken bir hazırlık değil, acil olarak atılması gereken bir adım” dedi.

2013 Eylül ayında Greenpeace, Arctic Sunrise gemisiyle Rus Prirazlomanaya platformuna eylem düzenlemiş, gemideki 28 eylemci ve 2 serbest çalışan gazeteci iki ay boyunca Rusya’da gözaltında kalmıştı. Rusya’nın devlete bağlı enerji şirketleri Gazprom ve Rosneft, Kuzey Buz Denizi sondajı için aralarında Shell, BP ve ExxonMobil’in de bulunduğu uluslararası petrol şirketleriyle anlaşmalar imzaladı.

Harekete geç

Kuzey Buz Denizi’nde petrol aramalarına karşı sürdürdüğümüz kampanyaya 5 milyondan fazla insan katıldı. Bugün sen de katıl ve Kutup hayvanlarının evini ve iklim dengemizi riske atan açgözlü petrol şirketlerini durdurmamıza yardım et.   

Kategoriler