Petrolü geç, temiz enerjiyi seç!

Yorum ekle
Haber - 22 Nisan, 2011
11 Greenpeace eylemcisi, geçtiğimiz yıl boyunca Sinop’ta petrol arayan Leiv Eiriksson adlı petrol platformuna Kuzey Kutbu’na doğru yola çıktığında tırmanarak eylem yapmaya başladı. Pek çok farklı ulustan eylemci açtıkları pankartta “Petrolü geç, temiz enerjiyi seç!” dediler.

Greenpeace eylemcileri 53 bin tonluk ve yaklaşık 120 metrelik Leiv Eiriksson üzerinde açgözlü petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu'nda da bir felakete neden olmaması için tüm dünyaya "Petrolü geç, temiz enerjiyi seç!" mesajı verdi. Greenpeace, Meksika Körfezi, Karadeniz ya da Kuzey Kutbu ayırmaksızın tüm Dünya'da derin deniz petrol aramalarına karşı.

11 Greenpeace eylemcisi, geçtiğimiz yıl boyunca Sinop’ta petrol arayan Leiv Eiriksson adlı petrol platformuna Kuzey Kutbu’na doğru yola çıktığında tırmanarak eylem yapmaya başladı

Sabaha karşı 5.00'da başlayan eylemde aralarında Danimarka, Kanada, Slovakya, Polonya, Almanya, Avusturya, İsveç, İngiltere ve Türkiye'den eylemcilerin bulunduğu 11 kişilik bir ekip, şişme botlarla platforma yanaşarak 40 dakika içinde platforma tırmandı. Gemi Çanakkale Boğazı'na doğru ilerliyor.

Leiv Eiriksson Kuzey Kutbu'nda petrol arama girişimiyle petrol endüstrisine yeni bir kapı aralıyor. Platform, İskoç firması Cairn Enerji adına bu yaz dört petrol kuyusu açmak için kiralandı. Meksika Körfezi'ndeki gibi 1500 metre derinlikten petrol çıkaracak olan platform, hassas bir ekosisteme sahip olan Kuzey Kutbu'nda bir felakete neden olabilir.

Uluslararası eyleme dair Greenpeace Akdeniz'in İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker şunları söyledi: "Leiv Eiriksson, dünyanın en tartışmalı sondaj kulesi çünkü, Kuzey Kutbu'nda çok derinde sondaj yapabilen bir arama platformu. Platform burada Grönland'a doğru yola çıktığında durduruldu çünkü, Greenpeace uluslararası bir çevre örgütü olarak dünyanın her yerinde derin denizlerde petrol arama faaliyetlerine karşıdır. Bundan tam da bir yıl önce BP felaketi yaşanmıştı. Şimdi de petrol endüstrisi dünyanın en hassas ve önemli doğal yaşam alanlarının birinde riskli derin deniz petrol çıkarma faaliyetlerine girişiyor. Artık Dünya yeni bir yol ayrımında: temiz ve yenilenebilir enerji politikalarıyla 21. yüzyıla şekil verecek ve Dünya'yı daha temiz ve daha güvenli yapacak şansımız var".

Güncelleme (18:56): Eylem az önce sona erdi. Detayları paylaşacağız.

Harekete Geçin!

Petrole karşı gezegenimizin sesi olun! Enerji [D]evrimi için imza kampanyasına katılın.

Kategoriler