Savcı, Amazon Resifi için harekete geçti

Yorum ekle
Haber - 11 Mayıs, 2017
Amazon Resifi’nin bulunduğu Amapá eyaleti federal savcısı, BP ve Total’in Amazon Resifi yakınlarında su altı petrol sondajı lisansının durdurulmasını önerdi.

Savcı Amazon Resifi için harekete geçti

Çevre lisanslarından sorumlu Brezilya Çevre Düzenleme Kurumu (IBAMA), savcının kurumla paylaştığı gerekçeleri 10 gün içinde reddederse ya da yanıtlamazsa, savcı lisans sürecini durdurmak için hukuksal işlemleri başlatabilecek. IBAMA, savcının değerlendirmesini kabul ederse BP ve Total yeni Çevre Etkileri Değerlendirme süreci başlatmak zorunda kalacak.

Savcının durdurulması için IBAMA’yla paylaştığı gerekçeler arasında sondaj çalışmalarının özgün ve narin Amazon Resifi'ne teşkil ettiği tehdidin ve olası bir petrol sızıntısı durumunda komşu ülkelerin kıyılarına verilecek zararların yeterince araştırılmadığı anlaşıldı.

Savcı kamuoyuyla paylaşılan açıklamasında, “Total ve BP, Amazon nehri ağzında bulunan resif ekosisteminin önemini hesabına katmadı. Yeterli miktarda çevre etki değerlendirmesi yapılmadan mercan resifinin bulunduğu alanda petrol sondaj çalışması yapılması bu özgün ve narin biyoma geri dönüşü olmayan zarar yaratabilir” dedi.

BP ve Total, çoğunlukla keşfedilmemiş, sayısı bilinmeyen ve nesli tükenmekte olan türlerin bulunduğu özgün bir tabiatta teknik açıdan zorluk ve risklerle dolu bir su altı operasyonunu gerçekleştirmeyi gerektiriyor. Bu talebin umursamazlığı yetmiyormuş gibi, eğer petrol bulabilirlerse, bunun yakmayı göz alamayacağımız fosil yakıt stokuna yükleyecekler. IBAMA’nın geçmişte bulduğu kusurlarla beraber savcının sunduğu gerekçeler, BP ve Total’in bu kadar uzak ve narin bir yerde sondaj çalışması yapmanın risklerini tanımlamakta dahi ne kadar başarısız olduğunu gözler önüne koydu. BP ve Total, ihmalleri mağduriyet yaratmadan bu tehlikeyi projeleri iptal etmeleri gerekiyor.

Bu açıklamadan sonra IBAMA, çevrenin değişkenliğinin yeterli miktarda dikkate alınmaması gerekçesiyle BP ve Total’in sızıntı modellemesini reddetti. Reddetme gerekçesinde de IBAMA şirketlerin modellemesini “istatistiksel olarak tutarsız” olduğu gerekçesiyle eleştirmişti.

Harekete geç

Amazon Resifi için sen de harekete geç, bu bağlantıyı tıklayarak kampanyaya katıl.

Kategoriler
Etiketler