Seferihisar kazandı

Yorum ekle
Haber - 6 Kasım, 2011
Türkiye’nin en bakir körfezlerinden biri olan Seferihisar Sığacık Körfezi, Orkinos Balık Çiftliği tehdidinden kurtuldu. Bilirkişi raporunda Sığacık’ın balık çiftliğine uygun olmadığı belirtildi.

orkinosgreenpeace

Seferihisar Türkiye'nin ilk sakin şehri ünvanına sahip bir mevkii. Orkinos çiftliği kurulmasına karşı bir süredir devam eden mücadele, sevindirici bir haberle son buldu. Belediye Başkanı Tunç Soyer, sonucun Seferihisar'ın haklı, büyük bir zaferi olduğunu söyledi.

Açılan dava nedeniyle yapılan bilirkişi raporunda, Sığacık Körfezi'nin açık deniz özellikleri taşımadığı ve bu nedenle ÇED Olumlu Kararı'nın verilemeyeceği belirtildi. Orkinos Yetiştirme Tesisi'nin çevre ve insan sağlığına zararlı olup olmadığının tespiti için yapılan bilirkişi keşfinin raporunda, Sığacık Körfezi'nin hem karadan hem de denizden incelendiği belirtildi. Raporun sonuç kısmı şu şekilde açıklandı:

"Bilirkişi heyetimizin ortak görüşü; Sığacık Körfezi Mevkii'nin açık deniz özellikleri taşımadığıdır. Ayrıca, dava konusu Akdeniz Foku'nun yaşama ve üreme alanı içerisinde yer aldığından ulusal mevzuatımız ve uluslararası sözleşmelere göre korunması gereken hassas bir alandır. Önceden yapılmış bilimsel çalışmalar, yer seçimi hassas olarak yapılmış ve kontrollü olarak işletilen orkinos çiftliklerinin çevresel etkilerinin minimal düzeyde kaldığını göstermektedir. Ancak, detaylı bilimsel çalışmalar yapılmadan dava konusu çiftliğin Sığacık Körfezi gibi hassas bir bölge içerisinde yer alan "Potansiyel Su Ürünleri Sahası'na"  konuşlandırılması diğer işletmelere de emsal teşkil edebileceğinden bölgenin daha ciddi ve uzun süreli ölçümlerle incelenmesi gerektiği kanısındayız. Bu nedenle ÇED Olumlu Kararı'na esas teşkil eden ÇED Raporu'nun yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı bilimsel olarak yetersiz olduğu ve bu rapora dayanarak ÇED Olumlu Kararı verilemeyeceği görüşündeyiz."

orkinoskazandi

Kaynak: www.seferihisar.bel.tr

Kategoriler
Etiketler