Seninki kaç santim?

Yorum ekle
Haber - 29 Şubat, 2012
İmzalar attık, Bakanlığa telefonlar açtık, faks çektik, mesaj attık, kalem gönderdik. Sesimizi çıkardık, pazarlara gittik, yavru balık almadık, yemedik, hep beraber geleceğimizi sattırmamak için elimizden geleni yaptık. Bakanlık da bunun karşılığında yeterli olmasa da lüferin boyunu 20 santime, orfoz ve lagosun boyunu ise 45 santime çıkardı.

denizrezervleri

Ancak, lüferin 10 santimlik bebeleri satılmaya devam ettikçe, 7 santimlik barbunlar, tekirler, istavritler satılmaya devam ettikçe bu denizler kurtulmaz! Alınması gereken daha çok önlem varken, varolan yasalara uyulmasını sağlamak, yani yavru balık avlanmasının önüne geçmek denizlerimizin geleceği için en önemli adım!

Biz çığlığımızın arkasında durduk, duruyoruz

Yavru balık almıyoruz, satıldığını görünce ihbar ediyoruz! Peki ya tutanlar, satanlar? Peki ya onların tutmaması, satmaması için çalışması gerekenler? Harekete geçin!

Türkiye'nin Karadeniz'deki kalkan üretimi son 10 senede %89 düşmüş. Üstelik tek sebep yasa dışı ve kaçak, bildirilmeyen avcılık değil. Kalkan, tehlike altındaki türler listesine hızlı bir giriş yapıyor! Bu denizler kimsenin malı değil, içindekiler de üretimine hiç para harcamadan hasat edilebilecek ürünler değil. Ekosistemin devamlılığı, balığın ve balıkçılığın sürdürülebilirliği için sormaya devam ediyoruz. Seninki kaç santim? Hesabını sorun, sordurun!

Harekete geç!

Yavru balıkları kurtarma yolunda, dev adımlarla ilerliyoruz! İşte yeniden bir araya gelmenin tam zamanı!

Kategoriler