Türk kereste firmaları farkında olmadan silah ticaretini ve yolsuzluğu destekliyor

Greenpeace'in ortaya çıkardığı belgeler, ünlü kereste şirketi Danzer'in sahtecilik yaptığını ortaya koyuyor. Şirketin Türkyie'de onlarca müşterisi var.

Haber - 24 Kasım, 2004
Greenpeace, bugün İsviçreli-Alman kereste devi Danzer'in şaibeli işlerine dair yeni kanıtları kamuoyuna açıkladı. Danzer'in resmi evrak üzerinde tahrifat yaptığından ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kara listeye alınmış bir silah tüccarıyla iş çevirdiğinden şüpheleniliyor.

Afrika'nın canlıları, orman katliamına karşı ayakta kalmaya çalışıyor.

Küresel çevre örgütü, şirketin Afrika'daki yan kuruluşlarının ve ortaklarının rüşvet kanıtlarını İsviçre Başsavcısı'na sunmuş, bu doğrultuda Danzer'in bir alt şirketi olan Interholco'ya karşı soruşturma başlatılmıştı.

Bugün açıklanan ikinci rapor, Interholco'nun Hollandalı silah tüccarı Gus van Kouwenhoven'in firması OTC ile iş yaptığını ortaya çıkarıyor. BM Güvenlik Konseyi, Kouwenhoven'i Liberya'nın eski Devlet Başkanı Charles Taylor'a yasadışı yollardan silah sağladığı için kara listesine almış durumda.

Rapor, Danzer'in Liberya, Kamerun ve Ekvator Ginesi gibi Afrika ülkelerinden kereste ihracatı için gerekli sertifikalarda tahrifat yaptığını da tüm ayrıntılarıyla ortaya koyuyor. Resmi damga ve imzalar, renkli fotokopi yardımıyla çoğaltılıp boş sertifikalar hazırlanıyor ve bu ilgili ülkelerin Ticaret Odaları tarafından hazırlanması gereken bu belgeler, şirket yöneticilerinin isteğine göre dolduruluyor. Greenpeace'in ele geçirdiği sahte belgeler, Başsavcı'ya teslim edildi.

Greenpeace Afrika Uzmanı Illanga Itoua, "Danzer gibi birçok Avrupalı firma, bile isteye yıkıcı ve yasadışı yöntemler kullanarak Afrika'nın ormanlarını yokediyor. Bu süreçte, Afrika'nın şeffaf olmayan, çürümüş yönetimlerini satın alıyorlar." dedi. "Avrupa Birliği, bu tür yasadışı etkinliklere bir an önce yaptırım uygulamaya başlamalıdır. Kirli Avrupa firmalarının Liberya ve Kongo'daki yerli halkların yaşamına kastetmesine daha ne kadar tahammül edeceğiz?"

Türk firmalar 'iyi müşteri'

Türkiye'deki küçük-orta ölçekli birçok şirket, Interholco'nun müşterisi. Greenpeace'in ele geçirdiği belgelere göre, Danzer'in yan kuruluşları Türkiye'ye 347 milyon metreküp kereste satmış, buradan 105 milyon dolar kâr elde etmiş.

Greenpeace Akdeniz Yöneticisi Pascal Husting, "Sözkonusu şirketlerden Interholco ve diğer Danzer kuruluşları ile yaptıkları işleri gözden geçirmelerini istiyoruz. Türkiye'ye gelen kerestenin bir kısmının, Türk firmaların bildiğinin aksine, yasadışı yöntemlerle gönderilmiş olabileceğinden şüpheleniyoruz." dedi.

Kategoriler
Etiketler