Soma’da yine hukuksuz ağaç kesimi

Yorum ekle
Haber - 14 Ekim, 2014
Soma Yırca Köyü’ne kurulması planlanan kömürlü termik santral için Kolin Şirketler Grubu bu sabah saatlerinde yine hukuksuz bir biçimde zeytinlik alanlara girerek 86 ağacı kesti. Köylülerin jandarmayı çağırmasıyla daha fazla ağacın kesilmesi önlendi.

Şirket çalışanları, 17 Eylül’de gece yarısı kepçelerle yapılan zeytin kıyımından sonra bu kez iş makineleri yerine gizlice elektrikli testere ile alana girdi. Soma İlçe Tarım Müdürlüğü, olay yerinde, tarım alanlarına zarar verildiği ve ağaç kesimi ile ilgili tutanak tuttu.

Soma’da yine hukuksuz ağaç kesimi

“Cezamı öderim ağacı keserim”

Bugün Yırca köyü yakınlarındaki zeytinlik ve tarım alanlarında bir kez daha suç işlendi. Manisa'daki tüm idari birimlere yaptığımız başvurular ile tarım alanları ve zeytinlik alanların korunması için tedbir alınması talebimize rağmen, ‘cezasını öderim, ağaçları da keserim’ yaklaşımı ile hukuksuz ağaç kesimi devam ediyor. Valilik başta olmak üzere tüm idari birimleri hukuksuz ağaç kesimi ve tarım alanlarının tahrip edilmesine karşı görevlerini yerine getirmeye ve yetkilerini kullanmaya çağırıyoruz.

Şirket 17 Eylül gece yarısı da yine hukuksuz bir biçimde alana girerek iş makineleriyle 13 ağacı yıkmıştı. Köylüler, o günden beri zeytinliklerini korumak için alanda nöbet tutuyor.

Soma’da yine hukuksuz ağaç kesimi

ÇED skandalı

Bugün ayrıca, santralin Çevresel Etki Değerlendirmesi Süreci’yle ilgili de bir skandal ortaya çıktı. Greenpeace’in sorduğu sorulara Tarım Bakanlığı tarafından verilen yanıtlara göre, Manisa Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde görüş bildirmemiş. Oysa Müdürlük, ÇED sürecinde oluşturulan İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nun üyesi olarak belirlenmişti. 

Bu konuda iki farklı Bakanlık tarafından verilen yanıtlar da çelişkili. Tarım Bakanlığı ve Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü “ÇED mevzuatı uyarınca kendilerine herhangi bir başvuru olmadığını” ifade ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “ÇED İnceleme ve Değerlendirme komisyonu üyesi Manisa Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün davet edildiği halde toplantılara katılmadığını ve Proje’nin ÇED sürecine yazılı görüş vermediğini” iddia ediyor.

Soma’da yine hukuksuz ağaç kesimi

Tarım dışı kullanıma izin yok  

Tarım Bakanlığı tarafından verilen cevapta bir diğer çarpıcı nokta daha var. İl Tarım Müdürlüğü bölgenin zeytinlik alan olması nedeni ile hukuki mevzuata uygun olarak bu alanda termik enerji santralinin kurulmasını uygun bulmamış ve izin vermemiş.

Her adımda bir diğer hukuksuzluk

Yırca Köyü yakınında kurulmak istenen bu kömürlü termik santral, bölgedeki üçüncü santral olacak. Sağlık yönünden ciddi tehlikeler oluşturmasının yanı sıra, tarım ve zeytinlik alanları üzerinde yapılması planlanıyor. Böyle bir tabloda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ÇED sürecine dahil edilmemesi kabul edilemez. Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olumsuz görüş yazısını Mart ve Haziran aylarında yazmış fakat bu olumsuz görüş ÇED sürecine yansımamış. Hukuka uygun olarak yazılan bu yazılar nerede ve neden ÇED sürecine dahil edilmedi? Tarım ve zeytinlik alanların bu tür yatırımlara açılması ile ilgili hukuki düzenlemeler açık ve net. Bu nedenle de Tarım Bakanlığı nezdinde Manisa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kararını olumsuz olarak bildirdi. Bu projeyle ilgili her adımda bir diğer hukuksuzlukla karşı karşıya kalıyoruz. Geçtiğimiz ay gece yarısı dozerler zeytin ağaçlarını kesti, şirket köylüleri arazilerden çıkardı, tel örgü çekti, güvenlik kulübesi yerleştirdi ve dozerler her an orada, elinde testereler ile kişiler ağaç kesimi yapıyor ama acele kamulaştırma kararı hukuka aykırı, imar planı yok ve şimdi öğreniyoruz ki meşru bir ÇED süreci de yok, alanın tarım dışı amaçla kullanım izni de yok.

Soma’da yine hukuksuz ağaç kesimi

Kömürlü termik santraller durdurulmalı

Kömürlü termik santraller, toprağın altında de üstünde de binlerce cana mâl oluyor. Sağlığa zararlarının yanı sıra, doğaya da büyük zarar veriyor. Biz, kömüre karşı hayatı seçiyoruz. Sen de kampanyaya katıl.

Kategoriler
Etiketler