Tarihte bugün: Greenpeace’in gemisi bombalandı

Yorum ekle
Haber - 10 Temmuz, 2015
İlk Rainbow Warrior gemimizin, barışçıl bir protesto öncesi Fransız Gizli Servisi tarafından bombalanmasının ve olayda fotoğrafçı Fernando Pererira’nın hayatını kaybetmesinin üzerinden 30 yıl geçti.

10 Temmuz 1985’te nükleer karşıtı kampanya kapsamında Yeni Zelanda’da Auckland Limanı açıklarında demirli bir şekilde bağlı olduğu sırada bombalanan gemi, Fransa’nın Moruroa’daki nükleer deneme programını protesto etmek için Fransız Polinezyası’na doğru yol yolmaya hazırlanıyordu. Geminin birkaç dakika içinde batmasına neden olan patlamada fotoğrafçı Fernando Pererira hayatını kaybetmişti.

Tarihte bugün: Greenpeace’in gemisi bombalandı

Başlangıçta konuyla ilgili bilgisi olmadığını iddia eden Fransız Hükümeti adına daha sonra açıklama yapan dönemin Başbakanı Laurent Fabius, “Olay DGSE (Fransız gizli servisi) tarafından yapıldı ve aldıkları emir doğrultusunda hareket ediyorlardı” dedi. 

Tüm dünyanın tepkisini çeken bombalama olayı "gökkuşağını batıramazsınız" sloganını doğurdu. Bombalamanın ardından nükleer denemeleri protesto eden kampanyamız devam etti ve Fransa 11 yıl sonra, 1996 yılında Fransız Polinezyası’ndaki nükleer denemeleri sonlandırdı. 

Tarihte bugün: Greenpeace’in gemisi bombalandı

Milyonlarca insanın cesaretini kırmadılar 

Fransız Hükümeti’nin Rainbow Warrior’ı batırması milyonlarca insanın cesaretini kırmak konusunda başarısız oldu.  Yaşanan olay, barışçıl protestoya olan bağlılığımızı ve nükleere karşı kampanyalarımızı daha da güçlendirdi. Eşitlik, adalet ve ekoloji için mücadele eden aktivistlerin cesaretini kutlamamıza vesile olan bu trajik olayın yıl dönümü aynı zamanda bize, aynı amaç uğruna bir araya gelen ve daha yaşanabilir bir dünya için çabalayan insanların neler başarabileceğini de hatırlatıyor. Dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de, gezegenin ve insanların yaşamını, sağlığını tehdit eden tüm tehditlerle, her geçen gün daha fazla insanla birlikte mücadele etmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu nükleer tehditle de, aynı kararlılıkla ve artan desteklerle mücadele etmeye devam ediyoruz. Bugün gezegenimizin en büyük umudu, yaptıkları büyük ya da küçük katkılarla, daha sürdürülebilir bir dünya için bir arada hareket eden milyonların her geçen gün artıyor olması.

Rainbow Warrior III geçtiğimiz yıl Türkiye’deydi 

Bu olaydan sonra Greenpeace’e katılan ikinci Rainbow Warrior gemisi, 22 yıl boyunca daha yeşil ve barışçıl bir gezegen için kampanyalar yaptı. İkinci Gökkuşağı Savaşçısı’nın emekliye ayrılmasının ardından ise 2011 yılından beri, dünyanın çevre kampanyaları yürütmek amacıyla inşa edilen ilk gemisi olan ve mümkün olan en çevre dostu gemi olabilmesi için alanında uzman mühendisler tarafından tasarlanan üçüncü Rainbow Warrior gemisi çevre suçlarıyla mücadele etmeye devam ediyor. Gemi geçtiğimiz yıl Eylül ayında kömüre karşı kampanya dahilinde Türkiye’ye gelmişti. 

 

 

Etiketler