Tarım Bakanı’na teşekkür ederiz

Yorum ekle
Haber - 27 Aralık, 2011
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 26 Aralık Pazartesi günü yaptığı açıklamada tüm içtenliği ile GDO’ların hayvanlara zarar verdiğini itiraf etti. Bakan, “GDO’lu mısır zarar verirse, hayvana verir” açıklamasıyla GDO’ların canlı metabolizmasına zarar verdiğini kabul ediyor. GDO’lu yemle beslenen hayvanların zarar göreceğini itiraf eden Bakan, bu durumda GDO’lu gıdayla beslenen insanların da zarar göreceğini kabul etmiş oluyor. Sayın Bakan’dan beklentimiz, gıda amaçlı GDO başvurusu yapmış bulunan firmalara başvurularını geri çekmesi için acil çağrıda bulunmasıdır.

GDO'lu yumurta © Caner Özkan / Greenpeace

"GDO'nun ete, süte ve yumurtaya geçtiğini kanıtlayan bir tane bile bilimsel çalışma, veri yok" diyen Bakan, bu konuda ise eksik bilgi sahibi. Biyogüvenlik Kurulu'nun Sosyo Ekonomik Değerlendirme Komitesi'nin raporunda da belirtildiği gibi İtalya'nın Catania Üniversitesi'nden Agodi ve arkadaşlarının yaptığı çalışma, başta süt olmak üzere çeşitli hayvansal gıdalarda GDO'lu yem kaynaklı, GDO DNA'sı parçacıkları bulunmuştur.

Öte yandan binbir zorlukla mücadele eden hayvancılık sektörünü ve hayvanları korumak ve hayvancılığı geliştirmekle yükümlü bir Bakan'ın GDO zarar verirse hayvana verir demesi kabul edilebilir bir şey değil. Bakan'ın Türkiye'nin hayvancılık sektörünü, yem sanayinin insafına terk etmesini kınıyoruz.

Ülkemizin insanını, hayvan yetiştiricilerini, hayvanlarını ve biyoçeşitliliğini GDO tehlikesinden korumak adına mücadele etmekteyiz, çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Tüm sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri ve kamuoyunu kampanyaya katılmaya davet ediyoruz.

Harekete geç!

GDO karşıtı kampanyaya şu ana kadar 130 bin kişi imza atarak destek verdi, şimdi sen de bir imza at!

Kategoriler
Etiketler