"Türkiye başka ülkelerin atık çöplüğü olmamalı"

Greenpeace, MV Ulla'nın çıkarılması istemiyle İskenderun'da düzenlenen mitinge katıldı.

Haber - 26 Şubat, 2005
Greenpeace, İskenderun'da düzenlenen, Akdeniz'in atık çöplüğü olmaktan çıkarılması istemiyle düzenlenen mitinge eylemcileriyle katıldı. Mitingde Toksik Maddeler Kampanya Sorumlusu Yardımcısı Gözde Baykara'nın yaptığı konuşma şöyle:

Greenpeace Toksik Maddeler Kampanya Yardımcısı Gözde Baykara, mitingde bir konuşma yaptı.

Bugün aylar sonra tekrar bu meydanda toplandık çünkü İskenderun'un bir yarası hâlâ iyileşmedi! Dört yılı aşkın mücadelemiz hala bitemedi! MV Ulla hala suyun altında, Türkiye'nin en önemli körfezlerinden biri olan İskenderun Körfezi'ni tehdit eden sorunlara bir tanesini daha ekleyerek 6 aydır çıkarılmayı bekliyor!

Arkadaşlar,

MV Ulla gemisinin İspanya'dan toksik yükü ile yola çıkıp Türkiye'ye gelmesinin üzerinden beş yıl geçti. Sorumlular ve yetkililer, bu yıllar boyunca yapılan onca eyleme, onca uyarıya, onca yazılı başvuruya kulaklarını tıkamayı tercih ettiler ve sonunda Eylül 2004'te göz göre göre batışına seyirci oldular! Bizlerin de seyirci kalacağını sandılar ama yanıldıklarını ve bu kirli ticaretin cezasını çekmeyeceğimizi, buna izin vermeyeceğimizi düşünemediler.

İskenderun'un değil, Türkiye'nin ayıbı

MV Ulla, İskenderun'un değil Türkiye'nin ayıbı olarak alınlarımıza yazıldı. Tıpkı 18 yıldır Karadeniz'de bekleyen İtalyan zehirli varilleri gibi…

MV Ulla dört yıllık bir mücadeleye rağmen acımasız bir duyarsızlığın sonucu battı. Her şeyden önce yasadışı olan bu atık ticaretinin cezasını sorumlular değil, bu kirli oyunda hiçbir suçu olmayanlar, bu denizden yaşamını sağlayanlar ve yine doğa çekti. Bu gemi hem atık ticaretinin acı bir örneği, hem de hükümetlerin bu soruna karşı yetersizliğinin bir göstergesidir.

Aylar önce bu ayıbın son bulacağına dair bir umut ışığı doğdu. Sorumlular geç de olsa görevlerini yerine getireceklerini taahhüt ettiler. Ancak hâlâ bekliyor olmamız endişe vericidir. Dört yıllık duyarsızlığın, yavaşlığın, vurdumduymazlığın bedeli yeterince ödenmedi mi? Yaptığımız eylemler, mitingler, Ankara'ya ziyaretler anlaşılamadı mı?

Artık hükümetin de bizlerin yıllardır yaptığımız gibi bağıra bağıra "Türkiye başka ülkelerin atık çöplüğü değildir." diye haykırması ve bunun en güzel kanıtı olarak da MV Ulla'yı atığı ile birlikte bir an önce İspanya'ya geri yollamasının zamanıdır. Hemen ardından ise Karadeniz'deki İtalyan atıkları için de aynısı yapılmalı ve 18 yıllık bir başka utancımız da temizlenmelidir.

Arkadaşlar,

İskenderun körfezi yalnız Türkiye'nin değil Akdeniz'in de en önemli ve değerli körfezlerinden biri, özellikle de çok önemli bir balık üreme bölgesi ve stoğudur.

Bugün körfezin ekolojik dengesini bozan gemi trafiğinden kaynaklanan yasadışı atıklar, termik santraller, demir çeliğin yarattığı riskler yetmiyormuş gibi, MV Ulla gemisinin de batışı, bu körfezde alarm sinyallerinin çalması için yeterli olmuştur. İskenderun Körfezi'ne hak ettiği değeri vermek ve gelecek kuşaklara yaşamlarını sürdürebilecekleri bir körfez bırakmak hepimizin görevidir. Bugün değilse asla kurtaramayacağımız bir doğayı ve kaynağı yok edenlere karşı mücadele etmek ve yeniden temiz ve sağlıklı bir deniz yaratmak zorundayız!

Bunun için ise tek bir yol var. Ülkemizde temiz enerji kaynakları ve temiz üretim olanaklarını hayata geçirmek. Kirli teknolojiler ve kirli ticaretlere devam ederek ancak geleceğimizi yok etmiş oluruz.

Akdeniz'i kurtarabilmek için önce kendi ulusal sularımızı korumayı öğrenmeliyiz!

Tüm yetkililere, tüm İskenderun halkına, tüm sivil toplum kuruluşlarına sesleniyor ve yaşayan ve yaşanabilir bir körfeze ve denize sahip olmak için birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

Evet arkadaşlar, bugün değilse asla!

Kategoriler