Tuncay Özilhan bizi hasta etme, kömürden vazgeç!

Yorum ekle
Haber - 18 Nisan, 2013
17 Nisan 2013, bizim için çok önemli bir gündü. Eylemcilerimiz sert esen rüzgara rağmen, İstanbul Bozdoğan Kemeri’ne tırmandı. Açılan 128 metrekarelik dev pankartta yazan mesaj, Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan’a yönelikti: “Özilhan Bizi Hasta Etme, Kömürden Vazgeç!”

Bu mesaj, Tuncay Özilhan’ın Sinop Gerze’de kurmayı planladığı santralin yaklaşık 20 bin insanı hasta edeceği gerçeğine dikkat çekiyor. Bu nedenle Tuncay Özilhan’ı santral planlarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Gerze’ye termik kurulursa kaybedeceklerimiz: 1900 yaşam, 18.000 yıl

Özilhan bizi hasta etme, kömürden vazgeç

Gerze’ye kurulması planlanan kömür santralinin etkilerine dair Greenpeace’in yaptığı araştırmaya göre, santral 40 yıl faaliyet gösterirse, tahmini 1900 kişinin erken ölümüne sebep olacak. Yanı sıra toplam 18.000 yıl insan ömrü (yaşam yılı) kaybına, solunum hastalıklarıyla geçen toplam 2 milyon güne ve hastalık nedeniyle 1000 yılı aşan işgünü kaybına mâl olacak.

Araştırmaya göre ayrıca Türkiye’nin toplam ekonomik kaybı 2,6 milyar Euro’ya ulaşacak. Araştırma, Stuttgart Üniversitesi’nin hava kirliliği etkileri modeli ve Gerze Çevresel Etki Değerlendirme Raporu verileri kullanılarak hazırlandı.

4 yıllık direniş, artık mutlu sona ulaşmalı

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, basına açıklama yaptı.

“Gerze halkı Anadolu Grubu'nun kömürlü santral planına karşı 4 yıldır direniyor, iki yıldır da santral sahası önünde nöbet tutuyor. Çünkü havalarının, sularının kömürle kirlenmesiyle yaşam alalarından göç etmeye zorlanmak istemiyorlar. Yaptığımız araştırma bu santralin insan sağlığına ne denli zararlı olacağını bir kez daha bilimsel verilerle ortaya koyuyor.”

“Tuncay Özilhan’ı bir kez daha, binlerce kişinin sağlığına etki edecek bu projeden vazgeçmeye çağırıyoruz. Anadolu Grubu gibi birçok insanın tükettiği ürünlere sahip bir markanın insan sağlığına en çok önem veren kurumlardan biri olması gerek. Oysa ki Özilhan dünyanın en kirli enerji üretim biçimi olan kömürlü termik santral ile Gerze halkının sağlığıyla oynuyor. Özilhan’ı bu projeden vazgeçip, rüzgar ve güneş gibi hem bölge halkının, hem Türkiye’nin enerji geleceğinin faydasına olacak projelere yönelmeye çağırıyoruz.”

Eylem, Özilhan bizi hasta etme, kömürden vazgeç

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da kabul etmedi

Anadolu Grubu’nun Gerze’deki santral planları 4 yıldır devam ediyor. Santral kurulması planlanan arazi 1/100 000’lik Çevre Düzeni Planında tarım ve orman arazisi olarak işaretlenmiş durumda. Ayrıca santral sahasının 100 hektarı orman arazisi konumunda. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 27 Kasım 2012’de Gerze Enerji Santrali’ne ilişkin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) sürecinin devam etmesine izin vermemiş ve ÇED raporunu şirkete iade etmişti. Ancak süreç devam ediyor.

Harekete geç!

Tuncay Özilhan’dan santral planlarını iptal etmesini talep ettiği imza kampanyasına bugüne dek yaklaşık 134.000 kişi destek verdi. Sen de destek ver!

Kategoriler