Türkiye bu anlaşmayı hak etmiyor!

Enerji Bakanı’nın Türkiye’ye mirası nükleer atıklar ve pahalı enerji mi olacak?

Yorum ekle
Haber - 24 Aralık, 2010
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de Sinop’ta kurulması planlanan santral için Türkiye-Japonya arasında nükleer santral kurulmasına ilişkin işbirliği mutabakatı imzalandığını açıkladı.

Bir Bakan düşünün ki, işi gücü başka ülkelerin nükleer teknolojilerini satın almak için sürekli dünya turu yapmak olsun. Bir Bakan düşünün ki, 50 yıl önce dünyada popüler olmuş ve şimdi modası geçmiş bir enerji türünü Türkiye'ye taşımak için bütün diğer bakanlık görevlerini bir yana bırakıp sadece al-sat işlemleriyle oyalansın. Artık yetmedi mi?

Bir Bakan düşünün ki, 70'lerde aldığı eğitimle, son derece genç bir nüfusu olan bir ülkeye pahalı elektrik ve nükleer atıklar hediye etmeyi marifet saysın. Bu Bakan, teknolojiyi, dünya gerçeklerini tanımayan, ekonomiden kesinlikle anlamayan, halkının taleplerine güler yüzlü bir maske ardında burun kıvıran bir Bakan'dır. Bu Bakan Taner Yıldız'dır.

Greenpeace olarak çok tepkiliyiz. Karşımıza çıkıp "Ben ülkenin elektriğini her gün iki saat kesemem" diye yanıltıcı sözler söylemek için kaç tane halkla ilişkiler danışmanı çalıştırıyor bilmiyoruz. En son nükleer enerjiye Türk halkını ikna etmek için 300 kişiyi işe alacaklarını duyurmuşlardı. Ama tahmin ediyoruz ki, ekibinde aklı başında enerji ekonomisti, çevre bilimci, mühendis yok. En önemlisi, ekibinde bir tane bile vizyon sahibi, cesur bir "genç" yok. Olsaydı, şimdi bu ülkede doğru düzgün bir yenilenebilir enerji yasası olur, detaylı bir enerji verimliliği stratejik planı yapılır ve birkaç ülkenin nükleer teknolojisine ağız suyu akıtmak yerine, geleceğin enerjisi olan güneş teknolojilerinde liderliği nasıl kapacağıma dair atılımlar gerçekleştirilirdi.

Bu Bakan'ın biraz kendine güveni olsaydı, nükleer enerji için halkına yalan söyleyip elektrik kesintileriyle korkutmak zorunda kalmazdı. Birazcık cesareti olsaydı, bugün bu halkı akıllı bir enerji üretimcisi ve tüketicisi haline getiren politikalar savunulurdu. Birazcık sağduyulu olsaydı, bugün elektrik üretiminde temiz enerjilerin payını yarı yarıya çıkaran ve nükleer santrallerini bir bir kapatan İspanya tecrübesine biraz daha yakından bakılırdı. Hatta Japonya'nın güneş enerjisindeki yatırımları incelenirdi. Birazcık öngörülü olsaydı, iyi bir lider olmak için en doğru yolun geriye değil geleceğe bakmak olduğunu görürdü.

O gelecekte nükleer enerji yok. O gelecekte, dünyayı, çocuklarını umursayan akıllı yurttaşlar var. Taner Yıldız'ın, bu geleceğe yakışmak için nükleer enerjiye takıntılı bir sempati duymak yerine; iklim dostu, temiz, ilerici ve akıllı bir enerji stratejisi uygulaması gerekiyor. Türkiye böyle bir liderliği hak ediyor.

Harekete Geçin!

Nükleersiz bir dünya mümkün. Onu yaratmak ve yaşatmak için harekete geçin.

Kategoriler