Twitter yasağı ifade özgürlüğünü kısıtlıyor

Yorum ekle
Haber - 21 Mart, 2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bursa mitingindeki açıklamasının ardından sosyal iletişim ağı Twitter'a erişim engellendi.

Bu gelişme hakkında Greenpeace Akdeniz'den hükümetin bir sosyal paylaşım sitesini tamamen kapatmasının demokratik bir toplumda kabul edilemeyeceği, ifade özgürlüğünün ve bilgiye erişim hakkının riske atılmaması gereken temel haklar olduğu açıklaması geldi.

Greenpeace Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı "Düşüncelerimizi özgürce ifade edemediğimiz bir alanda, çevre hakları için mücadele giderek daha zor hale geliyor. Çevre suçu işleyen şirket ve kurumlar, internet üzerinden yürüttüğümüz kampanyaları kolayca engelleyebilir, ortaya çıkardığımız skandalları rahatlıkla karartabilir. Greenpeace’in ve çevre suçlarına karşı mücadele eden kurumların ifade özgürlüklerinin ve bilgiye erişim hakkının engellenmesi, uzun vadede çevre suçlarının artması demek.

Bu engellemenin Facebook ve Youtube gibi diğer sosyal medya platformları için de uygulanmasından endişe duyuyoruz. Engellemenin yakın zamanda kalkacağına inanıyoruz. Bu yetkiyi veren internet sansür yasasında, en yakın zamanda ifade özgürlüğünü ve bilgiye erişim hakkını garantileyecek değişikliklerin gerçekleşmesini talep ediyoruz." dedi.