Ve işte yılın çevre suçluları

Yorum ekle
Haber - 6 Ocak, 2012
Ocak ayının sonunda, Berne Declaration ve Greenpeace İsviçre bir kez daha insan haklarını hiçe sayan ve çevreyi göz ardı eden şirketlere Public Eye ödülleri dağıtılacak. Bu seferki adaylar: Barclays (İngiltere), Freeport McMoran (ABD), Samsung (Güney Kore), Tepco ( Japonya), Vale (Brezilya) ve Syngenta (İsviçre).

Yılın en kötü şirketleri için oylama bugün başlıyor ve 26 Ocak'a kadar devam edecek. Bu senenin listesi sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenmiş 40 vakanın arasından seçilmiş. Şimdi biraz adaylara göz atalım.

Japonya'nın en büyük enerji şirketi TEPCO, maliyetleri düşürmek için nükleer tesislerinin yapısal güvenliğini ihmal ediyor. Hâlbuki Fukushima felaketi ve sonucunda insanların, toprağın ve denizlerin radyoaktiviteye maruz kalması engellenebilirdi.

tepconukleer

İsviçre agrokimya ve tohum üreticisi Syngenta, Güney Yarımküre'deki insanlara zarar veren zehirli Paraquat adlı bitki öldürücü ilaçları pazarlamaya devam ediyor. Birçok çiftçi bu ilacı kullandıktan sonra zehirlendi veya hayatını kaybetti. Şirketin Atrazine adlı böcek öldürücü ilacı ise ABD'nin orta batısındaki içme sularının %90'nına bulaştı.

İngiliz Banka Şirketi Barclays, dünyanın en büyük dördüncü bankası ve dünyadaki en hızlı büyüyen gıda spekülatörü. Küresel gıda fiyatları bu banka yüzünden sürekli yükseliyor. 2010 yılında 44 milyon insan yükselen gıda fiyatları nedeniyle gittikçe yoksullaştı.

Dünyanın en büyük Amerikan altın ve bakır maden şirketi Freeport McMoRan, 45 senedir faaliyetleriyle Batı Papua halkına ve doğasına zarar veriyor. Maden hergün ağır metaller içeren 230.000 ton tortu üretiyor ve Dünya Mirası listesinde olan bu alan büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalıyor.

dunyamizbizimevimiz

Güney Kore markası Samsung ise, listeye fabrikalarında çalışanlarının güvenliğini sağlamadığı için giriyor. Üretiminde zehirli ve yasaklanmış maddeleri kullanıyor. Malesef 140 çalışanına kanser teşhisi konulmuş ve en az 50 genç çalışan hayatını kaybetmiş.

Brezilya'nın ve dünyanın ikinci büyük maden şirketi Vale... Şirketin 60 yıllık tarihinde çiğnenen insan hakları mı dersiniz yoksa kötü çalışma koşulları mı veya doğa sömürüsü mü? Vale, Amazon'daki Belo Monte barajının inşasında yer alıyor. Baraj, konu hakkında söz sahibi olamayan ve tazminat alamayan 40.000 insanın yer değiştirmesine neden olacak. Aynı zamanda baraj, Constance Gölü boyutundaki bir alanı sular altına bırakarak, yerel halk, hayvan ve bitkiler için felaket sonuçlara yol açacak.

elverindunyaya

Greenpeace'e Katılın

Narin dünyamız korunmayı hakediyor. Dünyanın çözümlere ihtiyacı var. Değişime ihtiyacı var. Eyleme ihtiyacı var. Sana ihtiyacı var.

Kategoriler