Worldwatch Raporu : Okyanuslar Tehlikede

Haber - 22 Eylül, 2007
Greenpeace ve Worldwatch Enstitüsü’nün hazırladığı yeni rapor, gezegenimizin okyanuslarının çok derin bir tehlike altında olduğunu gösteriyor. Dünya okyanuslarının %40’ında insan faaliyetlerinin tamamen yasaklandığı ve tükenmekte olan bölgelerde onarımın kesin olarak sağlanabileceği alanlar oluşturmak, denizlerimizi iyileştirmek için belki de tek yol.

Greenpeace Akdeniz'in %40'nın deniz rezervi olması için çağrıda bulunuyor.

Dünya yüzeyinin %70'i denizlerle kaplı ve insanoğlunun dörtte üçü kıyı bölgelerinde yaşıyor. Bizler denize ve bize sunduğu kaynaklara fazlasıyla bağımlıyız. Ancak denizlerimiz aşırı avlanma, toksik kirlilik, iklim değişikliği, balina avcılığı gibi bir çok faaliyetten kaynaklanan tehditler nedeniyle risk altında.

Dünya'da saygın bir yere sahip olan Worldwatch Enstitüsü'nün hazırladığı "Okyanuslar Tehlikede: Deniz Biyoçeşitliliğini Korumak"  isimli yeni raporu Deniz Rezervleri için çağrıda bulunuyor. Bu alanlar deniz dibi, balıkçılık gibi tüm yıkıcı aktivitelere kapalı alanlardır. Rapor, aynı zamanda dünya denizlerinin şok edici durumunu bizlere gösteriyor.

Worldwatch Enstitüsü'den ve Greenpeace'in Exeter Üniversitesi'ndeki Bilim Departmanı'ndan bir grup uzmanın hazırladığı bu rapor,  aynı ekibin 1998'de hazırladıkları bir çalışmanın bir anlamda daha güncel hali. Ancak on yıldan daha az bir sürede dünyadaki denizlerde meydana gelen yıkımın boyutları onları bir hayli sarstı.

Bilim departmanımız ve uzun yıllardır devam eden denizler kampanyalarımız her yönüyle bizlere çok önemli bilimsel uzmanlık kazandırdı.

Greenpeace'in önemli bilimadamlarından Paul Johnston"Yakın zamanda yapılan çalışmalar, aşırı avlanma yüzünden 1950'li yıllardan beri köpekbalığı, orkinos ve kılıçbalığı gibi en önemli yırtıcılarda yüzde 90 oranında azalma olduğunu gösteriyor. Dalgaların altında olup bitenleri bir çok insan görmezden geliyor" diyor.

"Okyanuslar Tehlikede" raporu denizlerimizdeki asitleşme gibi yeni ve acil tehditleri detaylandırıyor. Azalan kaynaklar deniz ekosistemini çöküş noktasına getiriyor.

Rapor dünyadaki balık stoğunun %76'sının nasıl fazlasıyla tüketildiğini gösteriyor.  Birleşmiş Milletler Yiyecek ve Tarım Organizasyonu (FAO)'nun tahmini sayısına göre 2005 yılında dünya genelinde 159 milyon ton balık mahsul edildi. Bu sayı 1950 yılına gore 7 kat artmış durumda. 1950 ve 200 yılları arasındaki balıkçılık kayıtları dünya genelindeki 1,519 balıkçıdan 366 tanesinin çöküşünü gösteriyor. Bunların en  ünlüsü Newfoundland Grand Banks morina balıkçılığı. 

Rapor aynı zamanda deniz kaynakları için mucizevi bir çözüm olarak düşünülen balık çiftliklerinin gizli tehlikelerini uyarıcı istatistiklerle anlatıyor: somon yada karides gibi etobur hayvanları üretmek için toplamda üretilen satılabilir balığın 2.5 katı kadar balık yemi gerekiyor. Orkinoslar yakalandıktan sonra "çiftliklerde" şemirtiliyor. Orkinoslara yem olarak verilen balıkların ağırlıkları gerçekte olduğundan 20 kat daha fazla!

Binlerce deniz canlısının ve ekosistemin ; rapor edilmeyen, kanun ve kural dışı aşırı (özelikle gelişmiş ülkelerin %20 oranlarındaki) veya dip trolu gibi yöntemlerle avlanması  dünya kaynaklarını 4-9 milyar dolar civarında zarara uğratmaktadır. Dünya gündemine acilen getirilmesi gereken konu; kendi yeterli kaynakları ve uygulamaları ile karasularında avlanmayı düzenleyebilen ülkelerin varlığının ötesinde uluslararası sulardaki katliama dönüşen balık hasatının kontrol altına alınmasıdır.

Ama her şey karanlık ve kasvetten ibaret değil - rapor bize bir güneş ışığı sunuyor : Deniz Rezervleri. Eğer doğru uygulanırsa şu anda olanları tersine çevirecek ve gezegenimiz denizlerinin üretkenligini geri verebilecek belki de tek çözüm. Oluşturulacak Deniz Rezervleri ile  hassas türler ve habitatlar korunacak ve balık popülasyonları artacak ve iklim değişikliğinin en kötü etkileri biraz olsun engellenmiş olacak.

Deniz Rezervleri denizlerimizde olanları tersine çevirebilecek ve durduracak çok güçlü bir araç bizler için. Üstelik kıyı sularına olduğu kadar açık denizlere de uygulanabilir bir çözüm. Denizler kendini yenileme konusunda olağanüstü bir güce sahip. Deniz Rezervlerinin uygulandığı her bölgede deniz yaşamı ise hızla gelişiyor

Eğer yarın da balık bulabilmek istiyorsak, bugün deniz rezervlerine ihtiyacımız var.

Sanal eylemlere katılın!

125 ülkeden yüzbinlerce kişi Greenpeace küresel sanal eylemcisi. Sanal eylemlerle hep birlikte hareket etmenin önemini kanıtlayan uzun bir başarı listesine sahip. Siz de sanal eylemcilere katılın, değişimin parçası olun!

Kategoriler