Yasaklı GDOların analiz edilemediğinin yeni belgesi

Yorum ekle
Haber - 11 Haziran, 2014
Greenpeace’in bugün yayımladığı araştırma sonuçları, Türkiye’de yasaklı olan belli başlı GDO’ları ve bunların kaç tanesinin, Bakanlığın hangi laboratuvarlarında test edilebildiğini listeliyor. Çıkan sonuca göre, yasak olan GDO’ların tümünü analiz edebilen tek bir laboratuvar yok.

Greenpeace’in dün yayımlanan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı laboratuvarların GDO analizi konusunda yetersiz olduğunu gösteren raporuna bugün Bakanlık’tan yanıt geldi. Greenpeace ise, Bakanlık laboratuvarlarının röntgenini çeken yeni bir araştırma daha yayımlayarak, bu konuda Bakanlığın yetersizliğini bir kez daha ortaya koydu.

gdo

Araştırmada, Türkiye’de yasaklı olan belli başlı GDO’ların listesi ve bunların kaç tanesinin, Bakanlığın hangi laboratuvarında test edilebildiği, akreditasyon bilgileriyle birlikte listeleniyor. Çıkan tabloya göre, Türkiye’de yasaklı olan tüm türleri inceleyebilen tek bir laboratuvar bile bulunmuyor.

Bakanlığın bugün yayımlanan açıklamasında 4 tane akredite, 3 tane ise özel laboratuvarın kimliklendirme ve miktar analizi yapabildiğini ifade ediyor ancak bunların izinli GDO’ları mı, yoksa yasaklı olanları mı analiz edebildiğine değinilmiyor. 

%100 GDO’suz Türkiye için harekete geç

Türkiye’deki tüm bu GDO esnekliklerine karşı “Yemezler” kampanyamızı tekrar başlattık. Sen de %0,9 değil, %100 GDO’suz Türkiye için kampanyaya katıl.

Etiketler